تحصیل در رشته موسیقی در آلمان

برای تحصیل موسیقی در آلمان، به عنوان یک پیش‌شرط دریافت پذیرش از دانشگاه‌ها و کالج‌های المان باید استعداد هنری خود را ثابت کنید. اولین مرحله برای دریافت پذیرش در زمینۀ موسیقی، موفقیت در آزمون ورودی است. به عنوان دانشجوی موسیقی در آلمان، دروس عملی و تئوری این رشتۀ تحصیلی را اعم از تاریخ موسیقی، فناوری، هارمونی و تنظیم موسیقی فرامی‌گیرید. همچنین براساس نوع رشتۀ تحصیلی‌تان، کنفرانس، سمینار، پروژه و اجراهای زنده باید ارائه دهید و دوره‌های موسیقی با تمرکز بر سازهای مختلف را انتخاب کنید. با‌توجه‌به علاقه و استعدادتان، می‌توانید تخصص یا زمینۀ تخصصی خود را انتخاب کنید. جهت تحصیل موسیقی در آلمان شما باید یک دوره در کالج G-KURSبگذرانید.

مدارک مورد نیاز:

مدرک زبان آلمانی در سطح b2

گواهی تمکن مالی

اثبات مهارت در زمینه موسیقی

قبولی در آزمون ورودی کالج(پذیرش شما در یک کالج هنر یا موسیقی آلمانی به استعداد هنری و انگیزه‌تان بستگی دارد).

* در طول تحصیل موسیقی در مقطع کارشناسی، آزادی بسیاری در زمینه چیدمان و سازماندهی دروس و مواد درسی خود خواهید داشت. اساساً، این به این معنی است که شما می‌توانید رشته خود را برمبنای میزان شناختتان از آنچه مایل به مطالعه‌اش هستید انتخاب کنید.

متقاضیان دوره لیسانس رشته موسیقی در آلمان برای ورود به دانشگاه های دولتی باید حداقل مدرکb2 آلمانی را داشته باشند و در صورتی که قبولی دانشگاه دولتی در رشته موسیقی در کشور مبدأ را نداشته باشند پیش از ورود به دوره کارشناسی، دوره آمادگی ورود به دانشگاه را می‌گذرانند.

طول دوره کارشناسی در رشته موسیقی ۴است.  سال دورۀ کارشناسی ارشد موسیقی از موسیقی معاصر، موسیقی اولیه، موسیقی مجلسی (گونه‌ای از موسیقی کلاسیک)، تنظیم موسیقی و انواع دیگری از موسیقی تشکیل شده است و دانشجویان پذیرفته‌شده در آزمون‌های کنسرت در آلمان بسیار موفق خواهند بود.

رشته‌های تحصیلی بسیاری (عمدتاً در مقطع کارشناسی ارشد) در حال شکل‌گیری هستند، که تمرکز آن‌ها بر حوزه‌هایی مثل بداهه‌نوازی و چندنوازی‌های بداهه و همچنین موسیقی درمانی یا آموزش گرو‌ه‌های سنی خاص (رهبری گروه کر برای کودکان و جوانان) است.

بهترین دانشگاه‌های موسیقی آلمان

دانشگاه موسیقی کلن، گروه آخن

مرکز لئوپولد موتزارت دانشگاه آگسبورگ

دانشگاه هنرهای برلین

دانشگاه هنر برمن

دانشگاه موسیقی و هنرهای نمایشی فرانکفورت

دانشگاه موسیقی فرایبورگ

دانشگاه مارتین لوتر هاله ویتنبرگ

دانشگاه موسیقی و تئاتر هامبورگ

گرایش‌های رشته موسیقی در آلمان

تولید موسیقی خلاقانه و مهندسی صدا

تولید و اجرای موسیقی الکترونیک

مدیریت موسیقی

تولید موسیقی

موسیقی حرفه‌ای (باس)

موسیقی حرفه‌ای (گیتار)

موسیقی حرفه‌ای (آواز)

آهنگ‌نویسی

طراحی موسیقی

موسیقی درمانی

موسیقی پاپ/موسیقی فولک

مطالعات بین رشته‌ای موسیقی

موسیقی ارکسترال

موسیقی کلیسا

تئوری موسیقی

آموزش موسیقی و…

شرایط  کار پس از تحصیل

تحصیل در رشته موسیقی خود در آلمان به این معنی است که شما بخشی از جامعه ای خواهید بود که بهترین هنرمندان و آهنگسازان را ایجاد کرده است. شما نه تنها از نظر شغلی بلکه در سطح شخصی نیز رشد خواهید کرد، با فرهنگ های مختلف آشنا خواهید شد.

رشته طراحی لباس در آلمان

در بسیاری از شهرهای آلمان تعداد زیادی طراحان مُد فعالیت می‌کنند، که با نوآوری‌های شوخ‌طبعانه‌ی خود رقیبی جدی برای پایتخت‌های مُد در لندن و پاریس به حساب می‌آیند. هفته‌ی مد برلین در تابستان‌ها با عرضه آثار طراحان جوان و نام‌آور اتفاق اصلی در عرصه‌ی مد در پایتخت آلمان است.

خبرنگاران مدت‌هاست نام‌آوران عرصه‌ی مُد در آلمان را می‌شناسند: تاچر، کوریشن، سابوتاژ، کوستاس مورکودیس یا اَس دیلر در برلین در کنار بلوت گشویستر در اشتوتگارت، آنیا گوکل در ماینس یا سوزانه بومر در مونیخ. طراحان جوان مُد آلمانی مانند مارکوس لوفر، برنهارد ویلهلم و دیرک شون برگر حتی لندن، پاریس و شهر مُد آنتورپن را فتح کرده اند. با این همه هنوز کارل لاگرفلد، متولد هامبورگ و مغز متفکر مزون لباس نام‌آور فرانسوی، شانل، بلند‌آوازه‌ترین طراح مُد آلمانی در خارج به شمار می‌رود.

شرایط مورد نیاز جهت اخذ پذیرش

مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی مرتبط برای مقطع کارشناسی و اتمام دوره کالج G-KURS

قبولی در مصاحبه ورودی دانشگاه

تمکن مالی

دانشگاه‌های هنر آلمان

دانشگاه باوهاوس وایمار از برترین دانشگاه آلمان دانشگاه باوهاوس وایمار (Bauhaus University, Weimar) در زمینه هنر و طراحی است که دوره‌های مختلفی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به علاقه‌مندان به تحصیل در رشته هنر ارائه می‌دهد.

دانشگاه جاکوبز برمندانشگاه جاکوبز برمن (Hochschule für Künste Bremen) از جمله دانشگاه‌های طراز اول آلمان در زمینه هنر و طراحی  و به خصوص در رشته طراحی مد و فشن است. دانشکده هنر و طراحی این دانشگاه دوره‌های مختلفی مانند هنرهای زیبا (نقاشی، مجسمه‌سازی، موسیقی)، طراحی یکپارچه (Integrated Design) و رسانه دیجیتال را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهد.

دانشگاه هنربرلین آلمان

یکی از مشهور‌ترین دانشگاه‌های هنر در سراسر جهان است. اگر به دنبال اخذ مدرک از این دانشگاه هستید، این بدان معنا است که شما تحت تعلیم بهترین و برجسته‌ترین اساتید در زمینه هنر قرار خواهید گرفت. در حال حاضر این دانشگاه دارای چهار دانشکده (دانشکده هنرهای تجسمی، دانشکده طراحی، دانشکده موسیقی، دانشکده هنرهای نمایشی) است و شما می‌توانید طیف گسترده‌ای از رشته‌های هنر و طراحی را برای تحصیل در آلمان و این دانشگاه انتخاب کنید.

 بهترین دانشگاه‌های آلمان جهت تحصیل در رشته طراحی لباس

 • Fashion Design Institute in Düsseldorf.
 • Burg Giebichenstein University of Art and Design in Halle.
 • Kunsthochschule Weißensee in Berlin.
 • Hochschule Pforzheim in Pforzheim.
 • AMD Academy of Fashion and Design, Hamburg

بازار کار طراحی لباس در آلمان

برلین به‌عنوان قلب صنعت مد و طراحی لباس در کشور آلمان شناخته می‌شود. بازار کار طراحی لباس در آلمان به‌ویژه در شهر برلین و شهرهای اطراف، بسیار پررونق است چراکه بسیاری از برندهای شناخته‌شده‌ی جهان، شعبه‌ای از دفتر خود را در شهر برلین تاسیس کرده‌اند و به‌دنبال جذب نیروهای تازه‌نفس هستند.

بازار کار طراحی لباس در آلمان به‌نسبت از امنیت و سوددهی بالایی برخوردار است. در آلمان، مانند هر کشور دیگری، میزان درآمد هر فرد با توجه به سابقه‌ی کاری او تعیین می‌شود. بدون در نظر گرفتن تفاوت سطح درآمد طراح لباس در آلمان یعنی در شهرهای مختلف آن، به‌طور متوسط یک طراح لباس مبتدی می‌تو‌اند سالانه چیزی در حدود ۴۱۷۰۰ یورو درآمد کسب کند. بر اساس داده‌های آماری کمتری میزان درآمد طراح لباس در آلمان چیزی در حدود ۴۱ هزار یورو در سال می‌تواند باشد. این در حالی است که طراحان لباس زبده می‌توانند تا سقف ۶۴ هزار یورو درآمد سالانه کسب کنند. درآمد طراحی لباس در آلمان برای یک طراح لباس با سابقه‌ی کار متوسط چیزی در حدود ۳۱ تا ۴۶ یورو در ساعت است.

اوسبیلدونگ طراحی لباس

مدت دوره: ۲٫۵سال

مدرک پیش نیاز: دیپلم

برای شرکت در این دوره علاقه به کارهای هنری و مهارت در انجام کاردستی نیاز است.

حقوق و شهریه دوره:

آوسبیلدونگ طراحی لباس در موسسات فنی برگزار میشود و افراد طی دوره حقوقی دریافت نمیکنند. اما پرداخت شهریه به نوع موسسات آموزشی بستگی دارد. به عنوان مثال گذراندن دوره در موسسات دولتی رایگان است. اما موسسات مد خصوصی شهریه دریافت میکنند. اما پس از دوره ماهانه بین ۱۵۰۰تا۲۰۰۰یورو درماه میتوانید حقوق ناخالص داشته باشید.

مسیر شغلی شما میتواند متفاوت باشد: آموزش طراح لباس، آموزش پیشرفته، تکنسین تکنولوژی لباس شاخه طراحی، متخصص پوشاک، طراح مد.

تحصیل رشته پزشکی به زبان انگلیسی

ابتدا باید گفت؛ رشته‌هایی که با افراد سروکار دارند مانند رشته‌های پزشکی، معمولا به زبان رسمی همان کشور تدریس می‌شوند. همچنین محیط بیمارستان‌ها و درمانگاه‌هایی که دانشجویان برای گذراندن دوره‌های کارورزی در آنها شرکت می‌کنند، به زبان آلمانی است. علاوه براین پزشکان برای ارتباط بهتر با بیماران نیازمند تسلط به زبان آلمانی هستند.

برنامه‌‌های تحصیلی ارائه شده در زمینه پزشکی به زبان انگلیسی در آلمان

متاسفانه فرصت‌های تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در آلمان بسیار محدود است. ‌یکی از این فرصت‌ها دانشگاه تارگو مورس پردیس پزشکی ‌ها‌مبورگ University of Targu Mures Medical Campus Hamburg (UMCH) است.‌ ‌این دانشگاه‌ ‌۲ نوع دوره پزشکی را‌ ارائه داده و با جذب دانشجویان خارجی تحصیل در آنها را برای دانشجویان بین‌المللی‌‌ ‌فراهم می‌کند.

دوره اول امکان تحصیل در آلمان را برای مدت ۶ سال فراهم می‌کند.‌ ‌در این دوره تمامی‌ ترم‌ها‌ی تحصیلی در کشور آلمان برگزار می‌شود.‌ در دوره نوع دوم دانشجویان ۲ سال اول تحصیلی را در آلمان می‌گذرانند‌ ‌و سپس برای تحصیل ۴ سال باقی مانده دوره،‌ ‌به رومانی می‌روند.‌ ‌باید به این نکته توجه کرد که تحصیل در‌ ‌دوره نوع دوم شهریه‌ ‌بسیار کمتری خواهد داشت و دانشجویان به صورت قابل توجهی شهریه پایین‌تری را پرداخت خواهند کرد.‌ باید اضافه کرد که زبان تدریس در ۴ سال باقیمانده که در رومانی برگزار می‌شود نیز به انگلیسی خواهد بود و دروس به انگلیسی تدریس خواهند شد.

در واقع این دانشگاه تارگو مورس هامبورگ است که‌ ‌این فرصت را برای‌ ‌دانشجویان بین‌المللی‌ فراهم می‌کند تا بتوانند به تحصیل‌ ‌پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی بپردازند.‌

‌امکانات و تجهیزات، آزمایشگاه‌ها، حوزه‌ها‌ی فناوری اطلاعات، لابراتور‌ها‌،‌ ‌کارگاه‌ها‌ی تجربی،‌ ‌کلاس‌ها‌ی درس، سالن‌ها‌ی سخنرانی‌ ‌چندرسانه‌ای، و … این دانشگاه را‌ ‌مجهز به مدرن‌ترین تجهیزات روز‌ ‌کرده است.‌ ‌یکی از جالب‌ترین موارد تجهیزات مدرن این دانشگاه میز تشریح سه بعدی آن است.‌ میز ‌تشریح سه بعدی اجازه می‌دهد تا به راحتی بتوانید آناتومی ‌انسان را با جزئیات کوچک مشاهده نمایید.

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی

هزینه تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی در دانشگاه تارگو مورس ‌ها‌مبورگ در دوره ۶ ساله که تماماً در آلمان برگزار می‌شود در سال‌های اول و دوم ۲۵,۰۰۰ یورو برای هر سال خواهد بود. از سال سوم تا سال ششم هزینه تحصیل پزشکی در این دانشگاه ۲۸,۰۰۰ یورو در هر سال خواهد بود. باید به این نکته اشاره کرد که این هزینه تنها شامل هزینه شهریه دانشگاه است و داوطلبان باید هزینه زندگی در کشور آلمان و شهر هامبورگ را نیز مورد توجه قرار دهند.

تحصیل دوره ۲ ساله در آلمان و ۴ ساله در رومانی

هزینه تحصیل پزشکی در دوره نوع دوم در ۲ سال اول که در آلمان برگزار می‌شود ۲۵,۰۰۰ یورو در هر سال است.

شرایط و مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در کشور آلمان

برای اینکه بتوانید به تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی در دانشگاه تارگو مورس‌ ها‌مبورگ بپردازید باید دارای مدرک دبیرستان تجربی ( با واحدهای زیست و شیمی ) ‌با حداقل معدل B باشید. همچنین داوطلبان باید در یک مصاحبه ۲۰ دقیقه‌ای که مبتنی بر هدف و انگیزه، چشم‌انداز شغلی و سوالات ارزیاب در زمینه زیست و شیمی آنها برای تحصیل پزشکی در آلمان به زبان انگلیسی است، شرکت کنند. داوطلبان می‌توانند در این مصاحبه به صورت آنلاین یا به صورت حضوری در محل شرکت کنند. پس از این مرحله یک آزمون ارزیابی دانش وجود دارد که داوطلبان باید در آن شرکت کنند. شرکت در این آزمون ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. همچنین شما باید مدارک اولیه مانند گذرنامه، عکس پرسنلی، گواهی تمکن مالی، مدرک تحصیلی که به صورت رسمی ‌ترجمه شده باشد، و دیگر مدارک خواسته شده از طرف دانشگاه را ارائه دهید.

 

تحصیل در آلمان

سیستم آموزشی مدارس آلمان، این امکان را برای کودکان واجد شرایط فراهم می‌کند که فارغ از وضعیت مالی خانواده‌های خود تا سطح دانشگاه تحصیل کنند.

سیستم آموزشی مدارس آلمان از جهات مختلف با سیستم‌های سایر کشورها متفاوت است، اما دانش‌آموزانی با عملکرد بالا تربیت می کند. اکثریت قریب به اتفاق دانش‌آموزان آلمانی در مدارس دولتی تحصیل می‌کنند.

ساختار آموزش و پرورش نظام آموزشی آلمان به پنج سطح تقسیم می‌شود:

آموزش دوران کودکی.

آموزش ابتدایی.

آموزش متوسطه.

آموزش دانشگاهی.

ادامه تحصیل.

پیش‌دبستانی(Kindergarten)

مقطع پیش دبستانی (Kindergarten) مقطع غیراجباری است. کودکان از ۲ تا ۵ سالگی می‌توانند در این مقطع تحصیل کنند. به موسسات و مدارس مربوط به این مقطع به آلمانی Vorschule می‌گویند. برخلاف مدارس اجباری این پایه در کشور آلمان پولی است.

مقطع ابتدایی (Grundschule)

دانش‌آموزان از شش سالگی تا ۱۰ سالگی (در برلین و براندربورگ تا ۱۲ سالگی) در ۶ سطح در مقطع ابتدایی (Primary School) تحصیل می‌کنند. طول این دوره از ۴ تا ۶ سال متغیر است. در آخرین سال از این دوره یعنی سطح ۵ یا ۶ دانش آموزان باید با کمک و توصیه‌های والدین و معلمان تصمیم بگیرند چه رشته‌ای را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. به این دوره شناسایی یا جهت‌گیری (orientation phase) می‌گویند.

مقطع متوسطه (Secondary School)

بعد از پایان دوره ابتدایی، دانش‌آموزان می‌توانند از بین ۵ نوع مدرسه یکی را برای گذراندن مقطع متوسطه امتحان کنند. دانش‌آموزانی که نمره بالاتری در مقطع ابتدایی کسب کرده‌اند معمولا به مدارس Gymnasium (به انگلیسی Grammar school) می‌روند. این دانش‌آموزان می‌توانند بعد از دیپلم به دانشگاه بروند. بعد از پایان این دوره، یعنی بعد از گذراندن سطح ۱۲ یا ۱۳، آزمونی از دانش‌آموزان گرفته می‌شود و بعد از قبولی به آنها مدرک دیپلم Abitur داده می‌شود. دانش‌آموزانی که در پایان دوره ابتدایی نمره متوسطی کسب کرده باشند می‌توانند به مدارس Realschule بروند؛ این مدارس هم آکادمیک هستند منتهی دروس ساده‌تر و سطح دانش‌آموزان متوسط است. آنها در سن ۱۰ یا ۱۱ سالگی وارد این مدارس می‌شوند و در ۱۶ یا ۱۷ سالگی فارغ‌التحصیل می‌شوند. مدرکی که در این نوع مدارس به دانش‌آموزان داده می‌شود مدرک تخصصی در حرفه است و به نام Master Craftsman’s diploma شناخته می‌شود که معادل دیپلم در بسیاری از کشورهاست. دانش‌آموزانی که از کشورهای دیگر دیپلم گرفته‌اند نمی‌توانند در دانشگاه‌های آلمان پذیرش شوند و باید با گذران دوره تحصیلی مدرک خود را جایگزین کنند. نوع دیگری از مدارس متوسطه Fachoberschule هستند که مدارس متوسطه تخصصی هستند. در این مدارس به دانش‌آموزان یک تخصص را در دو سطح نظری و عملی می‌آموزند. بعد از سطح ۱۰ تا سطح ۱۲ یا ۱۳ به دانش‌آموزان مدرک فارغ‌التحصیلی اعطا می‌شود. مدارس راهنمایی Mittelschule نیز نوعی دیگر از مدارس در مقطع متوسطه است. این نوع مدارس نسبت به مدارس دیگر از کم‌ترین سطح آکادمیک برخوردارند. مشابه این نوع مدارس مدارس Hauptschule هستند که مدارس سطح ۲ محسوب می‌شوند. دانش‌آموزانی که به این مدارس می‌روند در ۱۵ تا ۱۷ سالگی فارغ‌التحصیل می‌شوند. مدارس جامع یا Gesamtschule مدارسی هستند که دانش‌آموزان با هر سطح علمی می‌توانند وارد شوند.

بعد از گذراندن دوره تحصیلی در هر کدام از این مدارس متوسطه دانش‌آموزان می‌توانند به مدارس فنی و حرفه‌ای Berufsschule بروند. دوره‌های این نوع مدارس ۲ تا ۳٫۵ سال است و هفته‌ای دو بار کلاس‌های تئوری دارد. باقی روزها دانش‌آموزان در کارگاه یا کارخانه‌ای با حقوق استخدام می‌شوند و کار عملی را یاد می‌گیرند.

آموختن زبان خارجی در دوره متوسطه اجباری است. در مدارس Gymnasium آموختن زبان لاتین به عنوان زبان خارجی اول و یک زبان خارجی دیگر اجباری است. در سایر مدارس رایج‌ترین زبان خارجی انگلیسی و بعد از آن فرانسه، اسپانیایی و یونانی است.

تحصیلات عالی

دانشگاه‌های آلمان از سطح علمی بسیار بالایی برخوردار هستند. شش دانشگاه از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا در آلمان است. بیشتر دانشگاه‌ها در آلمان عمومی هستند و هر ترم حدودا ۲۰۰-۳۰۰یورو هزینه ترم می‌گیرند که این هزینه بیشتر شامل سرویس رفت و آمد و هزینه غذا در کافه تریاها می‌شود. به همین منظور اکثر مردم آلمان به دانشگاه می‌روند و تحصیل کرده هستند. سیستم دوگانه تحصیلی یعنی نظری-عملی در آلمان طرفداران بیشتری دارد تا کشورهای دیگر و بیشتر آلمانی‌ها حضور در این دانشگاه‌ها را ترجیح می‌دهند تا دانشگاه‌های صرفا آکادمیک.

دانشجویان بین‌المللی که متقاضی تحصیل در آلمان هستند باید یکسال را در STUDIENKOLEG بگذرانند

انواع موسسات آموزش عالی

در آلمان به طور کلی دانشگاه‌ها را به دو دسته تقسیم‌بندی می‌کنند؛ واژه دانشگاه (Universität) به موسسه‌هایی آموزشی اطلاق می‌شود که مدارک آکادمیک (از کارشناسی تا دکترا) به دانشجویان اعطا می‌کنند. باقی موسساتی که مدارک و گواهینامه‌های دیگر به دانشجویان می‌دهند با واژه عمومی Hochschule (معادل کالج یا موسسه در آمریکا) شناخته می‌شوند.

دانشگاه (Universitäten)

تنها دانشگاه‌ها حق اعطای دکترا و درجه علمی را دارند. برخی از این دانشگاه‌ها دانشگاه‌های تحقیقاتی هستند و علاوه بر آموزش به جنبه تحقیق نیز تاکید دارند، این دانشگاه‌ها در برابر Fachhochschulen ها قرار دارند که صرفا نظری هستند و تحقیقاتی نیستند. دانشگاه‌هایی که شامل رشته‌های مختلف علمی می‌شوند Volluniversität نام دارند. دسته‌ای از دانشگاه‌ها نیز تنها در یک تخصص خاص دانشجو می‌گیرند که به آنها دانشگاه‌های تکنیکال Technische Universitäten می‌گویند. سایر دانشگاه‌های تخصصی دانشگاه تربیت معلم (Pädagogische Hochschulen)، دانشگاه هنر (Kunsthochschulen) و دانشگاه موسیقی (Musikhochschulen) هستند. دسته‌ای از دانشگاه‌ها دولتی و فدرال هستند و دانشجویان می‌توانند به صورت بینارشته ای و بین‌المللی به تحقیق و توسعه علمی بپردازند، به این موسسات excellence initiative می‌گویند.

دانشگاه‌های علوم کاربردی (Fachhochschulen)

این نوع دانشگاه‌ها مانند Universitäten ها مدرک می‌دهند با این تفاوت که این دانشگاه‌ها بر رشته‌های علمی کاربردی تمرکز دارند. دانشجویان این دانشگاه‌ها شانس بیشتری در استخدام شرکت‌ها و صنایع دارند. اساتید این نوع دانشگاه‌ها تنها به حداقل ۳ سال تجربه نیازمندند، برخلاف اساتید در دانشگاه‌های سنتی که نیاز به مدرک درجه علمی و انجام تحقیقات (رساله) دارند.

مدارک دانشگاهی

مدارک کارشناسی

(Bachelor of Arts (BA کارشناسی در رشته‌های علوم انسانی

(Bachelor of Science (BSc کارشناسی در رشته علوم پایه

(Bachelor of Engineering (BEng کارشناسی رشته مهندسی

(Bachelor of Fine Arts (BFA کارشناسی رشته هنر

(Bachelor of Music (BMus کارشناسی موسیقی

مدارک کارشناسی ارشد

(Master of Arts (MA کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم انسانی

(Master of Science (MSc کارشناسی ارشد در رشته علوم پایه

(Master of Engineering (MEng کارشناسی ارشد رشته مهندسی

(Master of Fine Arts (MFA کارشناسی ارشد رشته هنر

(Master of Music (MMus کارشناسی ارشد موسیقی

برخی رشته‌ها در آلمان مانند پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، داروسازی و حقوق دانشجویان باید در آزمون ایالتی (Staatsexamen) شرکت کنند. در رشته‌های دیگر مانند دبیری و قضاوت و سایر مشاغل دولتی قبولی در این آزمون ضروری است. بعد از ۴ تا ۸ سال تحصیل دانشگاه این آزمون از دانشجویان گرفته می‌شود.

بالاترین مدرک تحصیلی دکترا (doctorate) است. دوره تحصیل در این مقطع در رشته‌های مختلف متفاوت است. برای مثال رشته داروسازی تنها یک ساله ولی سایر رشته‌ها ممکن از دو تا شش سال طول بکشد.

دانشگاه‌های موردتایید وزارت‌علوم ایران در آلمان

جهت انتخاب دانشگاه مناسب برای تحصیل در آلمان، باید به عواملی مانند فرصت‌های شغلی در خارج از کشور، امکان مهاجرت با مدرک تحصیلی و همچنین امکان فعالیت با این مدرک تحصیلی در داخل ایران توجه شود. شرایط انتخاب دانشگاه برای افرادی که قصد بازگشت به ایران را دارند متفاوت‌تر از سایر مهاجرین می‌باشد. افرادی که تمایل دارند پس از اتمام تحصیلات خود به ایران بازگردند باید دانشگاه انتخابی‌شان در لیست دانشگاه‌های مورد تایید آلمان توسط وزارت علوم یا وزارت بهداشت قرار داشته باشد.

دانشگاه هایی که رشته‌های زیر گروه ریاضیات، علوم انسانی، هنر و زبان را ارائه می‌دهند باید حتما مورد تایید وزارت علوم واقع گردند.

در لیست زیر رده‌بندی جدید وزارت علوم برای دانشگاه‌های آلمان را مشاهده می‌کنید که به سه گروه ممتاز،خوب و متوسط تقسیم بندی شده‌اند.

گروه الف(ممتاز)

Eberhard Karl’s Universität Tübingen

Freie Universität Berlin

Humboldt-Universität zu Berlin

Johann Wolfgang Goethe-Universität Frankfurt am Main

Julius-Maximilians- Universität Würzburg

Justus-Liebig-Universität Giessen

KIT- Karlsruher Institut für Technologie (Universität Karlsruhe (نام قدیم)

Leibniz Universität Hannover

Ludwig-Maximilians-Universität München

Martin- Luther-Universität Halle-Wittenberg

Philipps-Universität Marburg

Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen

Ruhr-Universität Bochum

Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg

Technische Universität Berlin

Technische Universität Darmstadt

Technische Universität Dresden

Technische Universität München

Technische Universität  Braunschweig

Universität Bayreuth

Universität Bonn

Universität Bremen

Universität des Saarlandes

Universität Duisburg-Essen

Universität Erlangen-Nürnberg

Universität Freiburg

Universität Göttingen

Universität Hamburg

Universität Hohenheim

Universität Jena

Universität Konstanz

Universität Leipzig

Universität Mainz

Universität Mannheim

Universität Münster

Universität Regensburg

Universität Stuttgart

Universität Ulm

Universität zu Kiel

Universität zu Köln

دانشگاه‌ها ومدارس عالي هنري آلمان (صرفاً در رشته‌های هنری)

Akademie der Bildenden Künste München

Akademie der Bildenden Künste Nürnberg

Bauhaus-Universität Weimar

Folkwang Universität der Künste

Hochschule für Grafik und Buchkunst Leipzig

Hochschule für Künste Bremen

Hochschule für Musik Franz Liszt Weimar

Kunstakademie Düsseldorf

Kunsthochschule Mainz

Staatliche Akademie der Bildenden Künste Stuttgart

Staatliche Kunstschule für Textilindustrie Plauen

Universitat der Kunste Berlin

گروه ب (خوب)

Bergische Universität Wuppertal

Heinrich Heine Universität Düsseldorf

Otto von Guericke Universität Magdeburg

Technische Universität Chemnitz

Technische Universität Dortmund

Technische Universität Hamburg (Technische Universität Hamburg-Harburg(نام قدیم

Technische Universität Ilmenau

Technische Universität Kaiserslautern

Universität Greifswald

Universität Paderborn

Universität Passau

Universität Potsdam

Universität Rostock

Universität Siegen

Universität Bielefeld

WHU – Otto Beisheim School of Management صرفا در رشته‌های حسابداری و مالی

دانشگاه‌ها و مدارس عالی هنری (صرفاً در رشته‌های هنری)

Burg Giebichenstein Kunsthochschule Halle

Hochschule für Bildende Künste Braunschweig

Hochschule für bildende Künste Hamburg

Hochschule für Gestaltung Offenbach am Main

Hochschule für Musik und Theater “Felix Mendelssohn Bartholdy” Leipzig

Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover

Kunsthochschule für Medien Köln

Kunsthochschule Kassel

Staatliche Akademie der Bildenden Künste Freiburg

Staatliche Akademie der Bildenden Künste Karlsruhe

Staatliche Hochschule für Bildende Künste – Städelschule

Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst Stuttgart

گروه ج (متوسط)

Beuth Hochschule für Technik Berlin

Brandenburg Technische Universität Cottbus-Senftenberg

Carl von Ossietzky Universität Oldenburg

Ernst-Abbe-Hochschule Jena – University of Applied Sciences

Europa- Universität Viadrina Frankfurt (Oder)

Europa-Universität Flensburg

Fachhochschule Aachen

Fachhochschule Bielefeld

Fachhochschule Bingen

Fachhochschule Brandenburg

Fachhochschule Dortmund

Fachhochschule Erfurt

Fachhochschule Flensburg

Fachhochschule Kiel

Fachhochschule Lübeck

Fachhochschule Münster

Fachhochschule Potsdam

Fachhochschule Schmalkalden

Fachhochschule Stralsund

Fachhochschule Südwestfalen

Fachhochschule Westküste, Hochschule für Wirtschaft und Technik

Frankfurt University of Applied Sciences

HafenCity Universität Hamburg

Hochschule Aalen – Technik und Wirtschaft

Hochschule Albstadt-Sigmaringen

Hochschule Anhalt – Anhalt University of Applied Sciences

Hochschule Biberach – Hochschule für Architektur und Bauwesen, Betriebswirtschaft und Biotechnologie

Hochschule Bochum – University of Applied Sciences

Hochschule Bonn-Rhein-Sieg, University of Applied Sciences

Hochschule Braunschweig/Wolfenbüttel, Ostfalia Hochschule für angewandte Wissenschaften

Hochschule Bremen

Hochschule Bremerhaven

Hochschule Darmstadt

Hochschule der Medien Stuttgart

Hochschule Düsseldorf

Hochschule Emden/Leer

Hochschule Esslingen

Hochschule Fulda – University of Applied Sciences

Hochschule für angewandte Wissenschaft und Kunst, Fachhochschule

Hochschule für angewandte Wissenschaften – Fachhochschule Ansbach

Hochschule für angewandte Wissenschaften – Fachhochschule Aschaffenburg

Hochschule für angewandte Wissenschaften – Fachhochschule Rosenheim

Hochschule für angewandte Wissenschaften – Fachhochschule Weihenstephan-Triesdorf

Hochschule für angewandte Wissenschaften Augsburg – University of Applied Sciences

Hochschule für angewandte Wissenschaften Coburg

Hochschule für Angewandte Wissenschaften Hamburg

Hochschule für Angewandte Wissenschaften Hof

Hochschule für angewandte Wissenschaften Kempten

Hochschule für angewandte Wissenschaften München

Hochschule für angewandte Wissenschaften Würzburg-Schweinfurt

Hochschule für angewandte Wissenschaften, Fachhochschule Neu-Ulm

Hochschule für Forstwirtschaft Rottenburg

Hochschule für Gestaltung Schwäbisch Gmünd

Hochschule für nachhaltige Entwicklung Eberswalde

Hochschule für Technik Stuttgart

Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin

Hochschule für Technik und Wirtschaft des Saarlandes

Hochschule für Technik und Wirtschaft Dresden

Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur Leipzig

Hochschule für Technik, Wirtschaft und Medien Offenburg

Hochschule für Wirtschaft und Recht Berlin

Hochschule für Wirtschaft und Umwelt Nürtingen-Geislingen

Hochschule Furtwangen – Informatik, Technik, Wirtschaft, Medien, Gesundheit

Hochschule Hamm-Lippstadt

Hochschule Hannover

Hochschule Harz, Hochschule für angewandte Wissenschaften (FH)

Hochschule Heilbronn, Technik, Wirtschaft, Informatik

Hochschule Kaiserslautern (University of Applied Sciences)

Hochschule Karlsruhe – Technik und Wirtschaft

Hochschule Koblenz

Hochschule Konstanz Technik, Wirtschaft und Gestaltung

Hochschule Landshut – – – Hochschule für angewandte Wissenschaften

Hochschule Ludwigshafen am Rhein

Hochschule Magdeburg-Stendal

Hochschule Mainz

Hochschule Mannheim

Hochschule Merseburg

Hochschule Mittweida, University of Applied Sciences

Hochschule Neubrandenburg – University of Applied Sciences

Hochschule Niederrhein

Hochschule Nordhausen

Hochschule Osnabrück

Hochschule Ostwestfalen-Lippe

Hochschule Pforzheim – Gestaltung, Technik, Wirtschaft und Recht

Hochschule Ravensburg-Weingarten

Hochschule Reutlingen, Hochschule für Technik- Wirtschaft-Informatik-Design

Hochschule RheinMain, RheinMain University of Applied Sciences Wiesbaden, Rüsselsheim

Hochschule Rhein-Waal – University of Applied Sciences

Hochschule Ruhr West- University of Applied Sciences

Hochschule Trier – Trier University of Applied Sciences

Hochschule Ulm Technik, Informatik und Medien

Hochschule Wismar – University of Applied Sciences: Technology, Business and Design

Hochschule Worms, University of Applied Sciences

Hochschule Zittau/Görlitz

Jade Hochschule – Wilhelmshaven/Oldenburg/Elsfleth

Leuphana Universität Lüneburg

Ostbayerische Technische Hochschule Amberg-Weiden

Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg

Pädagogische Hochschule Freiburg

Pädagogische Hochschule Heidelberg

Pädagogische Hochschule Karlsruhe

Pädagogische Hochschule Ludwigsburg

Pädagogische Hochschule Schwäbisch Gmund

Pädagogische Hochschule Weingarten

Technische Hochschule Deggendorf

Technische Hochschule Ingolstadt

Technische Hochschule Köln    (Fachhochschule Köln نام قدیم)

Technische Hochschule Mittelhessen – THM

Technische Hochschule Nürnberg Georg Simon Ohm

Technische Hochschule Wildau (FH)

Technische Universität Bergakademie Freiberg

Technische Universität Clausthal

Universität Augsburg

Universität der Bundeswehr Hamburg

Universität der Bundeswehr München

Universität Erfurt

Universität Hildesheim

Universität Kassel

Universität Koblenz.Landau

Universität Osnabruck

Universität Trier

Universität zu Lübeck

Universität  Bamberg

Westfälische Hochschule Gelsenkirchen, Bocholt, Recklinghausen

Westsächsische Hochschule Zwickau

دانشگاه‌ها و مدارس عالی هنری آلمان (صرفاً در رشته‌های هنری و تا سطح کارشناسی ارشد)

Alanus Hochschule für Kunst und Gesellschaft

Fachhochschule Ottersberg

Filmuniversitat Babelsberg Konrad Wolf

Freie Akademie für Schauspiel und Gestaltung

Freie Kunst Akademie

Hochschule der bildenden Künste Essen

Hochschule der Bildenden Künste Saar

Hochschule für Bildende Künste Dresden

Kunstakademie Münster

Kunsthochschule Berlin-Weißensee

Muthesius Kunsthochschule

Staatliche Hochschule für Gestaltung Karlsruhe

دانشگاه‌های آلمانی مورد تایید وزارت بهداشت ایران

Ruprecht Karls University Heidelberg

Humboldt University Zu Berlin

Ludwig Maximilians University Munchen

Technical University of Munich

University Frankfurt am Main

University of Tubingen

Eberhard Karls University Tubingen

Hannover Medical School

Rheinische Friedrich Wilhelms University Bonn

Goethe University Frankfurt

University Bonn

Westfalische Wilhelms University Munster

RWTH Aachen University

Albert Ludwigs University Freiburg

University of Hamburg

University of Luebeck

Free University Berlin

University of Gottingen

Julius Maximilians University Wurzburg

Technische University Dresden

Friedrich Alexander University Erlangen Nurnberg

University of Cologne

Johannes Gutenberg University Mainz

University Dusseldorf

University Ulm

Christian Albrechts University Zu Kiel

Philipps University Marburg

University of Duisburg Essen

University of Wurzburg

University of Leipzig

University of Regensburg

Justus Liebig University Giessen

Martin Luther University Halle Wittenberg

Ruhr University Bochum

University des Saarlandes

University Jena

TU Dresden

Bielefeld University

University of Greifswald

University of Munich

Technical University of Berlin

University Hamburg

Otto von Guericke University of Magdeburg

Charite University Medicine Berlin

Karlsruhe Inst Technology

University Konstanz

University of Rostock

معرفی برترین دانشگاه‌‌های آلمان در جدید‌ترین رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۱

دانشگاه فنی مونیخ (رتبه ۵۰)

دانشگاه لودویگ ماکسیمیلیان مونیخ (رتبه ۶۳)

دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ (رتبه ۶۴)

دانشگاه هومبولت برلین (رتبه ۱۱۷)

دانشگاه فرایه برلین (رتبه ۱۳۰)

دانشگاه صنعتی کارلسروهه (رتبه ۱۳۱)

دانشگاه آخن (رتبه ۱۴۵)

دانشگاه فنی برلین (رتبه ۱۴۸)

دانشگاه فنی درسدن (رتبه ۱۷۳)

دانشگاه توبینگن (۱۷۵)

دانشگاه فرایبورگ (رتبه ۱۷۵)

دانشگاه گوتینگن (رتبه ۱۹۵)

دانشگاه هامبورگ ( رتبه ۲۲۸)

دانشگاه بن (رتبه ۲۴۰)

دانشگاه فنی دارمشتات (رتبه ۲۶۷)

دانشگاه کلن (رتبه ۲۸۲)

دانشگاه مانهایم ( رتبه ۳۰۷)

دانشگاه فرانکفورت (رتبه ۳۱۱)

دانشگاه نورنبرگ (رتبه ۳۱۷)

دانشگاه ینا (رتبه ۳۲۳)

بهترین دانشگاه‌های آلمان از لحاظ سیستم رتبه‌بندی TIMES

دانشگاه ماکسیمیلیان مونیخ LMU

دانشگاه فنی مونیخ Munich

دانشگاه هایدلبرگ Heidelberg

دانشگاه توبینگن Tubingen

دانشگاه برلین Humboldt

دانشگاه فرایبورگ Freiburg

دانشگاه آخن RWTH

دانشگاه بن Bon

دانشگاه Freie

بهترین دانشگاه‌های آلمان از لحاظ سیستم رتبه‌بندی شانگهای Shanghai

دانشگاه مونیخ LMU

دانشگاه فنی مونیخ Munich

دانشگاه هایدلبرگ Heidelberg

دانشگاه بن Bon

دانشگاه گوته فرانکفورت Goethe Frankfurt

دانشگاه فرایبورگ Freiburg

دانشگاه گوتینگنGottingen

دانشگاه مونسترMuenster

دانشگاه توبینگن Tubingen

فرآيند اخذ ويزاي تحصیلی آلمان

تهیه مدارک: در قدم نخست باید مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش را آماده کنید. مدارکی از قبیل مدارک تحصیلی، شغلی (در صورت نیاز)، زبان، رزومه، انگیزه‌نامه و… .

اخذ پذیرش: اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها یا کالج‌های آلمان.

دریافت ویزا تحصیلی آلمان: دریافت ویزا وسفر به آلمان.

اقدامات پس از ویزا: ثبت نام نهایی دانشگاه، اخذ کارت اقامت دانشجویی آلمان، افتتاح حساب sparkonto، گرفتن خوابگاه و… .

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی

مدارک تحصیلی به همراه ریزنمرات با ترجمه آلمانی (مدرک و ریزنمرات دیپلم و پیش دانشگاهی، مدرک و ریزنمرات لیسانس جهت اخذ پذیرش دوره کارشناسی ارشد)

مدرک زبان معتبر انگلیسی یا آلمانی ( بسته به دوره مورد نظر و زبان مورد نیاز موسسه سطح زبان مورد نیاز متفاوت است)

گواهی تمکن مالی، رزومه و انگیزه نامه صحیح

پاسپورت متقاضی و کپی کلیه صفحات آن

تکمیل فرم ویزای آلمان به صورت کامل

عقدنامه ( در صورت متاهل بودن داوطلب )

شناسنامه فرزند یا فرزندان داوطلب (در صورت داشتن فرزند)

پذیرش تحصیلی

کپی تمامی موارد ذکر شده در دو دسته ارائه گردند. دسته اول کپی‌ها باید بعد ار ترجمه توسط دارالرترجمه رسمی و تایید وزارت امورخارجه و دادگستری به تایید سفارت آلمان برسند. سپس برای اخذ ویزا درخواست دهید. بعد از دریافت نوبت برای مصاحبه سفارت آلمان آماده شوید.

شرایط سنی

در راستای شرایط سنی مناسب برای تحصیل در آلمان ۲ عنوان مطرح میشود: محدودیت سنی و گپ تحصیلی. در خصوص محدودیت سنی(که بیشتر برای دوره کالج و کارشناسی مطرح می‌شود)، سن منطقی ۱۸-۲۵ سال جهت تحصیل در این دوره است. افراد با سن بالاتر باید آفیسر رامتقاعد کنند که چرا در این سن به دنبال تحصیل در آلمان هستند. و گپ تحصیلی که بیشتر برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی مطرح میشود، همان فاصله‌ی بین آخرین مدرک تحصیلی اخذ شده و تا به امروز است باید طوری باشد که بتوان آن را با موارد مختلفی مانند سابقه کاری یا شرکت در دوره‌های مرتبط با رشته تحصیلی یا دوره‌های زبان توجیه کرد.

مدت زمان پاسخگویی سفارت به ویزای تحصیلی آلمان چقدر طول می کشد؟

مدت زمان پاسخگویی سفارت در صورت ارائه تمامی مدارک به سفارت بین ۴ تا ۶ هفته تخمین زده می‌شود. لازم بذکر است پس از انجام مصاحبه و ارائه مدارک، زمان پاسخگویی به وضعیت ویزای تحصیلی همواره ثابت نیست، حتی در برخی موارد بر اساس پرونده دانشجو و مواردی مانند سابقه تحصیلی، مصاحبه و … زمان رسیدگی به پرونده کاهش می‌یابد و به کمتر از سه هفته می‌رسد.

رشته بازی‌های دیجیتال

رشته بازی‌های دیجیتال یک برنامه کارشناسی است که در ۷ ترم ارائه می‌شود. و به سه گرایش تخصصی تقسیم می‌شود: طراحی بازی، برنامه‌نویسی بازی و توسعه بازی/هنر بازی.

طراحی بازی:

برای آن دسته از دانشجویانی که قصد دارند روی خلق کردن و ایجاد طرح کلی بازی تمرکز کنند مناسب است. طراحی بازی یک رشته طراحی با تمرکز بر ایجاد و توسعه دیجیتال است. به عنوان یک طراح بازی، مکانیسم‌های خلاقانه‌ای ایجاد می‌کنید و روایت‌های بازی را شکل می‌دهید. با تخصص خود در تمام مراحل توسعه درگیر خواهید شد: از اولین ایده تا طراحی مفهومی و در نهایت طراحی فضاها و شخصیت‌ها.

اشتیاق به بازی، تخیل و درک خوب از تکنولوژی از ویژگی‌های مورد نیاز یک طراح بازی است.

برنامه‌نویسی بازی:

مناسب برای دانشجویان علاقه‌مند به برنامه‌نویسی

برای تحصیل در دوره‌های کارشناسی گذارندن دوره کالج G-Kurs یا T-Kursالزامیست.

سطح زبان موردنیاز:

دانشگاه‌های مختلف معیارهای پذیرش متفاوتی دارند که در ادامه به بعضی از آنها خواهیم پرداخت:

کارشناسی

کارشناسی بازی‌های دیجیتال-دانشگاه کلن(هزینه ثبت نام در هرترم: ۲۵۶یورو) – زبان دوره:انگلیسی(هیئت پذیرش مهارت‌های زبان انگلیسی متقاضی را آزمایش می‌کند، بنابراین مدرک رسمی برای پذیرش ضروری نیست) ارائه رزومه، نمونه کار الزامیست

متقاضیان با یک آزمون استعدادیابی ارزیابی و انتخاب می‌شوند.

کارشناسی انیمیشن و بازی دانشگاه علمی کاربردی دارمستارت(هزینه ثبت نام در هرترم:۲۶۷یورو)-زبان دوره انگلیسی(B2)درصورتی که در کالج شرکت نکردید پذیرش شما براساس استعداد برجسته هنری شما اثبات میشود

کارشناسی علوم کامپیوتر(گرایش رسانه دیجیتال و توسعه بازی-دانشگاه علمی کاربردی آنهالت-هزینه هر ترم:۸۶یورو) زبان دوره:آلمانی(سطح زبان موردنیاز:DSH-2یا TESTDAF4)

کارشناسی علوم کامپیوتر(بازی‌های دیجیتال و رسانه)- دانشگاه علمی کاربردی تریر–زبان دوره:آلمانی‌

کارشناسی مهندسی بازی دانشگاه صنعتی مونیخ (هزینه هر ترم:۱۳۸یورو) – زبان دوره: آلمانی(B2) *متقاضیان براساس نمره نهایی کالج انتخاب می‌شوند

کارشناسی طراحی بازی دانشگاه علمی کاربردی برلین(هزینه هرترم ۳۰۶٫۸۹یورو) – زبان دوره: آلمانی(DSH-2)

*کارشناسی طراحی بازی-دانشگاه علوم کاربردی اروپا- دانشگاه خصوصی(شهریه: ۱۲۱۰۰یورو در سال)زبان دوره:آلمانی(پردیس هامبورگ)/انگلیسی(پردیس برلین)

کارشناسی توسعه بازی-کالج بین المللیbib در هرماه باید۵۲۵ یورو پرداخت شود – زبان دوره: آلمانی

کارشناسی توسعه بازی و واقعیت مجازی- دانشگاه علمی کاربردی هایدلبرگ(شهریه:۶۵۰یورو در هرماه+۱۰۰۰یورو هزینه ثبت نام ترم)-زبان دوره:آلمانی(DSH-2)

گواهی اتمام دوره کالج و ارائه انگیزه نامه الزامیست

طراحی بازی-دانشگاه علمی کاربردی اروپا(هزینه کل دوره:۳۰۰۰یورو)-زبان دوره: انگلیسی(آیلتس۵٫۵ یا تافل اینترنتی ۷۲)

کارشناسی ارشد

بازی‌های دیجیتال-دانشگاه علمی کاربردی کلن(هزینه هرترم:۲۵۶ یورو)-مدارک موردنیاز: رزومه، مدارک مقاطع تحصیلی پیشین(متقاضیان باید دارای مدرک کارشناسی در “بازی های دیجیتال” یا در یک رشته مشابه باشند. مدرک کارشناسی باید حداقل ۲۱۰ واحد ECTS باشد.)، اثبات مهارت زبان انگلیسی

انفورماتیک-مهندسی بازی-دانشگاه فنی مونیخ(۲۹۰یورو در هر ترم)-زبان دوره: انگلیسی(نیازمند آیلتس ۶٫۵ یا تافل اینترنتی۸۸)

کارشناسی ارشد علوم بازی‌های کامپیوتری دانشگاه بایرویت(مدرک لیسانس مرتبط با ۱۵۰ امتیاز اعتباری-هزینه هر ترم:۱۱۰یورو)- زبان دوره: آلمانی(سطح بالاتر از dsh-2)

کارشناسی ارشد مهندسی بازی دانشگاه صنعتی مونیخ)هزینه هر ترم۱۱۷یورو)-زبان دوره:انگلیسی: سطح زبان موردنیازb2

الزامات:لیسانس علوم کامپیوتر و قبولی در مصاحبه

چشم انداز شغلی

مدرک لیسانس در طراحی و مدیریت بازی فرصت‌های شغلی زیادی را برای شما باز می‌کند.

به عنوان مثال، می‌توانید به عنوان یک متخصص یا مدیر در شرکت‌هایی در اقتصاد دیجیتال و صنعت بازی کار کنید،

ایده‌های خود را در یک استارت آپ پیاده‌سازی کنید.

سیستم حمل و نقل آلمان

سیستم حمل و نقل عمومی در کشور آلمان فوق‌العاده قوی است. این سیستم طوری است که به خوبی تمامی ارتباط بین مناطق مختلف داخل شهرهای بزرگ، ارتباط بین شهرهای بزرگ با یکدیگر و همین طور ارتباط شهرها با شهرستان‌های کوچک را امکان پذیر می‌کند.

شهرهای بزرگ آلمان در مقایسه با شهرهای کوچکتر آن، سیستم حمل نقل گسترده‌تر و متنوع‌تری دارند. اما حتی در کوچکترین شهرهای این کشور هم حداقل سیستم اتوبوسرانی به طور مرتب به ارائه خدمات به مسافران می‌پردازد. وسایل حمل و نقل عمومی در آلمان برنامه‌ی حرکت بسیار دقیق و منظمی دارند که از وبسایت‌های مربوطه قابل مشاهده است.

شهرهای بزرگ آلمان چهار نوع سیستم مجزا برای حمل و نقل عمومی دارند. سریعترین سیستم حمل و نقل در آلمان که بیش از همه‌ی دیگر سیستم‌ها نیز مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرد، حمل و نقل سریع نام دارد که شامل پنج نوع سیستم یو-باهن است که مراکز شهرها را پوشش می‌دهد و سیزده نوع سیستم اس-باهن که در داخل شهرهای بزرگ به صورت زیرزمینی و در مناطق اطراف شهرها و فضاهای برون شهری و همچنین در مناطق روستایی به صورت روی زمین است.

از آنجایی که اتوبوس‌ها در طول شب نیز به ارائه خدمات می‌پردازند، برای جابه‌جایی در شب عالی هستند. اتوبوس‌ها در مقایسه با تاکسی‌ها بسیار ارزانتر‌ند و مانند تاکسی‌ها در طول شب نیز موجودند، اما قطعا به سرعت و یا راحتی تاکسی‌ها نیستند. از سوی دیگر استرابنباهن یا ترَملاین نسبت به اتوبوس‌ها ظرفیت بیشتری دارند، سریعتر از اتوبوس‌ها هستند اما از آنجایی که مسیر مخصوص به خود را دارند و فقط در همان مسیر حرکت می‌کنند، انعطاف کمتری نسبت به اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها دارند.

سیستم حمل و نقل یو-باهن یا مترو

سیستم یو-باهن که که اغلب فضاهای شهری در کشور آلمان از آن برخوردار هستند، محبوب‌ترین سیستم حمل و نقل درون شهری کشور آلمان است. خطوط این سیستم حمل و نقل خیلی منظم و سازماندهی شده هستند. برنامه حرکت حدوداً بین هر ۵ تا ۱۵ دقیقه یکبار می‌باشد. در دسترس بودن قطار در مترو های آلمان رابطه مستقیمی با تقاضا در زمان های مشخص دارد؛ یعنی در ساعات ابتدایی و انتهایی روز که تعداد مسافرین زیاد است، طبیعتا قطارهای بیشتری نسبت به میانه روز در دسترس هستند. امروزه فقط چهار شهر در آلمان دارای این سیستم حمل و نقل هستند. برلین، هامبورگ، مونیخ و نورنبرگ

برنامه زمانی: در روزهای هفته بیشتر قطارهای زیرزمینی حرکت خود را از ساعت ۴ صبح آغاز میکنند  تا ساعت ۱ بامداد روز بعد در حرکت خواهند بود. در طول روز هر پنج دقیقه یکبار و در طول شب هر ۱۰ دقیقه یکبار در حرکت خواهند بود. آخرهفته ها ۲۴ ساعته و هر ده دقیقه یکبار در روز و هر ۱۵ دقیقه یکبار در شب فعال هستند.

سیستم حمل و نقل اس-باهن یا خط راه آهن برون شهری

در واقع یک سیستم راه آهن است که حرکت خود را از بین ترافیک مرکز شهر آغاز کرده و به سمت خارج شهر و همینطور شهرهای کوچک اطراف می‌رود. این سیستم حمل و نقلی در شهرهای بزرگی مانند برلین، هامبورگ، مونیخ، محدوده فرانکفورت و ماینز و وایزبیدن، اشتوتگارد، محدوده کلن و دوسلدورف و روهر، نورنبرگ، درسدن، لیپزیگهال، محدوده ماینهایم و هایدلبرگ و کارلسروهه، ماگدبورگ و همچنین روستوک مشغول به سرویس‌دهی به مسافران هستند. هر ۲۰- ۳۰ دقیقه یکبار حرکت می‎کنند. کلان شهرها در آلمان، مانند شهرهای برلین و مونیخ که شهرهای بزرگی هستند، یک سیستم ریلی از قطارهای حاشیه شهری دارند. قطارهای برقی در برلین دارای ۱۵ خط و شبکه ریلی ۳۳۰ کیلومتری و حدود ۱۷۰ ایستگاه می‌باشد

برنامه زمانی: در روزهای هفته اولین قطار برقی حرکت خود را از ساعت ۴:۳۰ شروع می‌کند و آخرین قطار ساعت ۱:۳۰ روز بعد خواهد بود. برمبنای ساعات پیک ترافیک حرکت، قطارها هر ۵دقیقه، ۱۰ دقیقه و ۲۰ دقیقه یکبار در طول روز خواهد بود. این قطارها آخر هفته ۲۴ ساعت شبانه روز فعالیت دارند.

شهرهایی که در آلمان خطوط S-Bahn دارند

Berlin-Brandenburg Magdeburg Rhein-Neckar*

*Ludwigshafen, Mannheim, Heidelberg, Kaiserslautern, Karlsruhe

Bremen/Niedersachsen Mitteldeutschland** Nordrhein-Westfalen

**Leipzig, Halle (Saale), Zwickau

Dresden Munich (München) Rhein-Ruhr (Düsseldorf)

Hamburg Nuremberg (Nürnberg) Cologne (Köln), Bonn

Hanover Rhein-Main*** Rostock

Stuttgart

***Frankfurt am Main, Darmstadt, Wiesbaden, Mainz, Offenbach am Main

سیستم اتوبوسرانی

هر چه شهر بزرگتر باشد، تعداد سیستم‌های اتوبوسرانی فعال در آن شهر بیشتر می‌شود. سیستم اتوبوسرانی در آلمان در طول شب‌ها نیز فعال است. اما شهرهای کوچکتر این کشور عموماً تحت نظارت سیستم راه آهن آلمان هستند. اتوبوس‌های شبانه با حرف H شناسایی می‌شوند.

استرابنباهن یا ترامباهن یا تراموا

اغلب شهرهای آلمان به خصوص شهرهای واقع در نواحی شرقی این کشور دارای این سیستم حمل و نقل شهری هستند. تراموا در برخی از شهرهای بزرگ آلمان در مرکز شهر حتی به زیر زمین هم می‌رود تا از ترافیک مناطق پرتردد به دور باشد. روزها هر ده دقیقه و شبها هر ۳۰ دقیقه یکبار حرکت میکنند. نکته بااهمیت این است که ۲۴ ساعته درحال فعالیت هستند.

استاتباهن (قطار سبک)

این سیستم حمل و نقل عمومی شبیه به یو-باهن یا همان مترو است اما عموماً در حومه و نواحی خارج شهری و البته بر خلاف یو-باهن بر روی زمین کار می‌کند. بعضی از شهرهای بزرگ آلمان این سیستم حمل و نقل

را هم در کنار دیگر سیستم‌های حمل و نقل شهری خود دارند. این قطارها هر ۱۰- ۲۰ دقیقه یکبار حرکت می‌کنند.

 

خطوط ریل سبک

ترکیبی از کابین‌های تراموای ویژه و معمولی استفاده می‌کند. این تراموا از تونل‌های زیرزمینی و ایستگاه‌های متعدد استفاده می‌کنند تا حجم ترافیک را کاهش دهد و سرعت سیستم حمل و نقل را نیز افزایش دهد.

درشهرهایی مانند ماین، اشتوتگارت، فرانکفورت، دوسلدرورف که سیستم یو-باهن وجود ندارد، گزینه‌ای عالی برای سفر است.

حمل و نقل بین شهری با هواپیما

ایرلاین‌های داخلی آلمان پروازهای خود را به صورت روزانه و منظم انجام می‌دهند و فرودگاه‌ها درتمام شهرهای بزرگ فعال هستند. هواپیمایی لوفت هازا(هواپیمایی ملی آلمان)، هواپیمایی جرمن وینگز، هواپیمایی یورو وینگز، هواپیمایی ایر برلین، هواپیمایی جرمنیا از هواپیمایی‌های آلمان هستند. مهم‌ترین فرودگاه‌های بین‌المللی آلمان: تگل وشونفلد، فرانکفورت، هامبورگ، مونیخ، کلن و…

دوچرخه سواری

بعد از انواع قطار بیشترین وسیله‌ای که درآلمان استفاده می‌شود دوچرخه است. فرهنگ دوچرخه سواری در این کشور نهادینه شده و مردم انواع دوچرخه‌ها را سوار می‌شوند. ایستگاه‌های کرایه دوچرخه در انواع شهرها وجود دارند. ورود دوچرخه به واگن های علامت‌گذاری شده در ترام ها و قطارها درصورتی که فضای مجاز داشته باشند مجاز میباشد. در شرایط یکسان اولویت با افراد دارای کالسکه و ویلچر می‌باشد.

کشتی

درشهرهایی مثل هامبورگ کشتی هم جزو وسایل نقلیه پرطرفدار است.

خودرو کرایه‌ای، اسکوتر برقی، موتور اسکوتر کرایه‌ای و تاکسی از انواع دیگر حمل و نقل در آلمان هستند.

خرید بلیط

با خرید بلیت می‌توانید به تمامی سرویس‌های مختلف حمل و نقل عمومی دسترسی داشته باشید: یعنی به قطارهای اس-باهن، متروهای یو-باهن، اتوبوس‌ها، ترامواها و حتی قایق‌های مسافربری.

بليط قطار شهري يا مترو در انواع مختلف وجود دارد و در هر ايالت قيمت خود رادارد. معمولا ارزانترين آن براي مسيرهاي كوتاه و يكسره است كه كمتر از ٢يورو قيمت دارد وليكن بر حسب استفاده‌تان بايد بليط مناسب شرايط خود را انتخاب كنيد. مثلا اگر هر روز بايد سر كار يا دانشگاه برويد ميتوانيد بليط‌هاي ماهانه را تهيه كنيد. يا اگر در يك هفته بطور مداوم كار داريد از بليط‌هاي هفتگي استفاده كنيد..

بلیط ها از طریق دستگاه خرید اتوماتیک بلیط در ایستگاه‌های قطار قابل تهیه میباشد. در اتوبوس ها میتوانید مبلغ را به راننده پرداخت نمایید و در ترام ها امکان تهیه بلیط داخل ماشین نیز وجود دارد. هر شخصی که بدون بلیط از سیسیتم حمل و نقل عمومی استفاده نماید مشمول جریمه ۶۰ یورویی خواهد شد

معمولا كل وسايل عمومي شبكه حمل و نقل شهر را با همان بليط ميتوانيد استفاده نماييد

.اگر دانشجو، دانش آموز و … باشيد، معمولا مشمول تخفيفاتي مي‌شويد

اگر دوچرخه‌هاي كرايه اي را استفاده مي‌كنيد، معمولا نيم ساعت اول آن رايگان است

اجاره اسكوتر و ماشين‌هاي مشاركتي متغير است و معمولا از دقيقه اي ٢٠ سنت مي‌باشد

درست است كه در ورودي هيچكدام از وسايل نقليه عمومي بليطها را چك نمي‌كنند ولي حتما بليط تهيه كنيد. چون:هم غير اخلاقي،غير قانوني است و هم در صورتي‌‍كه بر حسب اتفاق، مسئول كنترل بليط از شما بليط بخواهد و نداشته باشيد جرايم سنگيني در انتظارتان است

انواع بلیط

بلیط دانشجویی

بلیط ساعتی

بلیط های یک مسیره

بلیط های یک روزه

بلیط های گروهی

بلیط هایی برای مسیر های طولانی

بلیط های گروهی منطقه ای

بلیط های آخر هفته

بلیط های یک روز گروهی

بلیط قطار سریع السیر

بلیط آخر هفته

بلیط منطقه‌ای

بلیط قطار شب

آشنایی با خدمات اتوبوس‌ها و ترن‌ها برای معلولین

افراد معلول، مسافران دارای ویلچر، افراد کم بینا یا نابینا، کلیه افرادی که درطول سفر نیاز به پشتیبانی با حمل و نقل عمومی دارند، می‌توانند از خدمات رایگان همراهی و اسکورت انجمن حمل و نقل برلین استفاده نمایند. برای این کار باید حتما ثبت نام قبلی و بلیت داشته باشند.

چه کسانی می‌توانند از خدمات همراه استفاده نمایند؟

سالمندان، افراد دارای ویلچر، نابینایان و کم بینایان، معلولان، ناشنوایان، مسافران کم تحرک، افراد به شدت ناامن و هرکسی که برای استفاده از اتوبوس یا قطار نیاز به همراهی داشته باشد.

این سرویس از ۷ صبح تا ۱۰ شب فعال می‌باشد. برای استفاده از این سرویس باید در بازه زمانی یک هفته تا یک روز قبل درخواستتان را ثبت نمایید. بعد از ثبت درخواست مسئول مربوطه در زمان مشخص درب منزل شما منتظرتان خواهد بود. لازم به ذکر است که این سرویس کاملا رایگان می‌باشد.

دانشگاه گوته

یک دانشگاه دولتی واقع در شهر فرانکفورت در ایالت هسن با نام کامل دانشگاه یوهان ولفگانگ گوته فرانکفورت آم ماین است. در سال ۱۹۱۴ با بودجه خصوصی و تحت تأثیر میراث روشنگری اروپایی تاسیس شد. امروزه  دانشگاه گوته فرانکفورت آلمان که یکی از دانشگاه های برتر آلمان است در کنار استقلال اداری و توانایی اعطای کمک های مالی ،از بودجه دولتی کشور آلمان نیز برخوردار است. این دانشگاه از جمله دانشگاه های تحقیقاتی برتر بین المللی می باشد و طیف گسترده ای از دوره های دانشگاهی ارائه می دهد و روی رویکردهای بین رشته ای برای حل مشکلات پیچیده تمرکز دارد. در این دانشگاه در حال حاضر حدود ۴۶،۰۰۰ دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل هستند. در مقطع ارشد امکان تحصیل به هر دو زبان آلمانی و انگلیسی مهیاست.

کالج

کالج گوته دوره های تخصصی زیر را به عنوان آمادگی برای تحصیل ارائه می دهد

M-course: برای مقاطع پزشکی، بیولوژیکی و دارویی

T-course: برای درجات ریاضی، علوم یا فنی

W-course: برای مدارک کسب و کار، اقتصاد و علوم اجتماعی

G-course: برای مدارک علوم انسانی.

آزمون سنجش دانشگاه (Feststellungsprüfung) را می توان دو بار در سال داد. هر دوره خاص دارای ۴ تا ۵ موضوع است

G-Kurs: آلمانی/ تاریخ/ ادبیات آلمانی/ جامعه شناسی یا جغرافیا

M-Kurs: آلمانی / ریاضی / زیست شناسی / شیمی / فیزیک

T-Kurs: آلمانی / ریاضی / انفورماتیک / شیمی / فیزیک

W-Kurs: آلمانی / ریاضیات / اقتصاد / جامعه شناسی یا جغرافیا

آزمون مهارت زبان آلمانی (DSH)

قبل از شروع تحصیل در آلمان، دانشجویان خارج از کشور باید آزمون مهارت زبان آلمانی (DSH) را بگذرانند. پس از گذراندن آزمون در سطح DSH 2 یا DSH 3، گواهینامه ای دریافت خواهید کرد که به شما اجازه می دهد تا تحصیلات دانشگاهی در آلمان را ادامه دهید. DSH 1 نتیجه ای است که حق تحصیل در دانشگاه گوته فرانکفورت را ندارد

بر اساس آزمون تعیین سطح، دوره های زبان آلمانی (DSH) را می توان به صورت برنامه دو ترم (Aufbaustufe (مرحله در حال توسعه) + Oberstufe (سطح پیشرفته)) یا به عنوان یک برنامه یک ترم (Oberstufe (سطح پیشرفته شرکت کرد. ).

 ددلاین‌

برای ترم زمستان تا ۱۵ جولای و برای ترم تابستان تا ۱۵ ژانویه میباشد.

رنکینگ دانشگاه گوته در سال ۲۰۲۱-۲۰۲۲

رتبه ۱۳۳ ام سطح جهانی

رتبه ۱۰ ام کشوری

رتبه ۳۱۱ براساس مقیاس رتبه بندی qs

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه گوته فرانکفورت آلمان

مدرک تحصیلی معتبر از تمام مقاطع تحصیلی قبلی به همراه ریز نمرات و ترجمه به زبان آلمانی

ارائه مدرک زبان المانیB2

*دانشجویانی که مدارک دوره متوسطه آنها معادل مدرک مورد پذیرش کشور آلمان نباشد باید در آزمون دوره Studienkolleg شرکت نمایند.

دانشکده‌ها

دانشکده حقوق

دانشکده علوم اقتصاد

دانشکده علوم پرورشی

دانشکده علوم اجتماعی

دانشکده روان‌شناسی

دانشکده الهیات انجیل

دانشکده الهیات کاتولیک

دانشکده فلسفه و تاریخ

دانشکده فیلولوژی

دانشکده زمین‌شناسی

دانشکده علوم رایانه و ریاضیات

دانشکده فیزیک

دانشکده زیست‌شیمی، شیمی و داروسازی

دانشکده زیست‌شناسی

دانشکده پزشکی

دانشکده زبان‌شناسی و علوم فرهنگی

دانشگاه گوته فرانکفورت در مقطع کارشناسی ارشد سیزده رشته به زبان انگلیسی ارائه می‌کند؛ ازجمله کارشناسی ارشد نوروساینس،‌کارشناسی ارشد زیست‌شناسی مولکولی،‌ کارشناسی ارشد فیزیک، کارشناسی ارشد مدیریت بین‌الملل، کارشناسی ارشد اقتصاد بین‌الملل، کارشناسی ارشد پول و امورمالی، کارشناسی ارشد ادبیات و فرهنگ انگلیسی‌زبان و کارشناسی ارشد زبان‌شناسی.

برنامه‌های دوزبانه:

بیوانفورماتیک، بیوفیزیک، علوم زیستی مولکولی، بیوتکنولوژی مولکولی، زیست پزشکی مولکولی، فیزیولوژی ورزشی بالینی، مدیریت بازرگانی، انفورماتیک تجارت، جغرافیای جهانی سازی، مطالعات بین‌المللی، مطالعات سمعی بصری سینما

خوابگاه ها:

اولویت خوابگاه دانشجویی دانشگاه با دانشجویان مقطع دکتری می‌باشد.

خوابگاه های دولتی مرتبط با اداره خوابگاه دولت که به شکل خوابگاه های خارج از دانشگاه به شکل آپارتمان مشترک میباشد.

خوابگاه‌های خصوصی که ۴۰۰ یورو در ماه هزینه دارند.

شهریه و هزینه‌ها

دانشگاه گوته شهریه‌ای از دانشجویان خود دریافت نمی‌کند. صرفا بابت ثبت‌نام هر ترم مبلغ ۳۷۰ یورو می‌پردازید.

جایزه نقدی دویچه بانک

جایزه نقدی دویچه بانک (Deutsche Bank Prize) از سال ۲۰۰۵ در زمینه اقتصادی و مالی به پژوهشگرانی تعلق می‌گیرد که پژوهش‌های مؤثری بر روی امور مالی و اقتصاد کلان داشته‌اند و همچنین برای قدردانی از فعالیت کسانی است که نتایج مطالعات آن‌ها تأثیر بسزایی در سیاست و دانش اقتصادی گذاشته باشد.

این جایزه(۵۰۰۰۰ یورو) به صورت دوسالانه و از طریق مرکز مطالعات مالی (Center for Financial Studies) و مشارکت دانشگاه گوته فرانکفورت اعطا می‌شود.

از میان فارغ التحصیلان برجسته این دانشگاه ۱۸ برنده جایزه نوبل به چشم میخورند. از دانش‌آموختگان بنام این دانشگاه می‌توان، ویلهلم گناتسینو، پیتر ایدن، کرنلیوس لانچوش، تئودور آدورنو، رایمر لوست و هورست لودویگ اشتورمر، برنده جایزه نوبل فیزیک (۱۹۹۸) را نام برد.

وبسایت دانشگاه: https://www.goethe-university-frankfurt.de

ایالت‌های آلمان

جمهوری فدرال آلمان از ۱۶ ایالت تشکیل شده است که به آلمانی land یا Bundesland گفته می‌شود. سیزده ایالت متشکل از چندین شهر و روستا است و ۲ ایالت برلین و هامبورگ فقط یک شهر هستند.

ایالت برلین (Berlin)

پایتخت کشور آلمان و بزرگ‌ترین شهر آلمان است. این ایالت از یک شهر تشکیل شده است. از بخش‌های صنعتی که در این ایالت نقش دارند می‌توان به مکانیک، خودروسازی، شیمی، پژوهش و فناوری را نام برد.

ایالت هامبورگ (Hamburg)

دومین شهر بزرگ آلمان و مانند برلین یک شهر ایالتی است. این شهر سومین شهر بندری بزرگ اروپا محسوب می‌شود. بسیاری از شرکت‌های معروف آلمانی و اروپایی در این شهر نمایندگی و دفتر دارند. تمام این موارد باعث شده که هامبورگ یکی از ایالت‌های قدرتمند آلمان ازنظر درآمد و فعالیت اقتصادی باشد.

ایالت بایرن (Bayern)

بزرگ‌ترین ایالت آلمان واقع در جنوب کشور است. پایتخت این ایالت شهر مونیخ است که سومین شهر پرجمعیت آلمان محسوب می‌شود بایرن با کشورهای چک و اتریش همسایه است و به فعالیت‌های ورزشی، اقتصاد قدرتمند و خانهِ خودروسازهای معروف شناخته می‌شود.به بایرن پایتخت فوتبال آلمان می‌گویند و تیم فوتبال بایرن مونیخ در این ایالت است. حدود ۴ میلیون نفر از جمعیت این ایالت در تیم‌های ورزشی عضو هستند! بااین اوصاف به‌نظر می‌رسد بایرنی‌ها ورزشکار‌ترین مردم آلمان هستند!

ایالت بادن-وورتمبرگ (Baden-Württemberg)

سومین ایالت بزرگ آلمان است. پایتخت این ایالت شهر اشتوتگارت است. این ایالت از پیشرفته‌ترین ایالات در زمینه صنعت و فناوری و توسعه و تحقیق است. کارخانه‌های خودروسازی مرسدس، بنز و پورشه در شهر اشتوتگارت واقع هستند. جنگل بخش زیادی از این ایالت را پوشانده است.دانوب، دومین رود بزرگ اروپا از ایالت بادن-وورتمبرگ سرچشمه می‌گیرد. صنایع کشاورزی و جنگلداری از مهمترین بخش های اقتصادی این ایالت به شمار می‌رود.

ایالت نیدرزاکسن (Niedersachsen)

دومین ایالت وسیع واقع در شمال غرب آلمان است. شهر هانوفر پایتخت این ایالت است. از نظر اقتصادی، نیدرزاکسن نزدیک %۹ تولید ناخالص داخلی آلمان را تامین می‌کند و از این نظر جایگاه مهمی در بین ایالت های آلمان دارد. مهم‌ترین صنایع آن کشاورزی، انرژی هسته‌ای و معادن هستند. مناظر زیبا، رودخانه‌های امس (Ems) و البه (Elbe)، پیست‌های اسکی هارتز (Hartz) و استراحتگاه‌های دریای شمال هم از جمله مناطق دیدنی و تفریحی این ایالت به حساب می‌آیند.

ایالت نوردراین-وستفالن (Nordrhein-Westfalen)

چهارمین ایالت از نظر وسعت جغرافیایی است. پایتخت این ایالت شهر دوسلدورف و معروف‌ترین شهر آن کلن است. این ایالت پرجمعیت‌ترین ایالت و قوی‌ترین ایالت آلمان از نظر اقتصادی است. نوردراین وستفالن به‌تنهایی یک چهارم تولید ناخالص داخلی آلمان را تامین می‌کند.

ایالت براندنبورگ (Brandenburg)

بعد از اتحاد آلمان غربی و شرقی در شمال شرق آلمان تشکیل شد. این ایالت تراکم جمعیتی نسبتا کمی دارد. پایتخت این ایالت شهر پوتسدام است که هم‌مرز برلین پایتخت آلمان است. صنایع فلزسازی، شیمی و فناوری هوایی به‌طور سنتی، مهم‌ترین منابع اقتصادی در این منطقه بوده است.

ایالت مکلنبورگ-فورپومرن (Mecklenburg-Vorpommern)

در شمال شرقی آلمان واقع است. پایتخت این ایالت شهر شورین است. بیشتر درآمد خود را از سالن های بی نظیر تئاتر و صنعت گردشگری بدست می آورد.

ایالت هسن (Hessen)

در غرب آلمان واقع است. پایتخت این ایالت ویسبادن و بزرگ‌ترین شهر آن فرانکفورت است که مرکز اقتصاد آلمان به شمار می‌رود. شبکه حمل و نقل داخلی و اروپایی بسیار قوی و فعالیت مرکز مالی بین المللی فرانکفورت (Frankfurt am Main) مهم‌ترین دلایل رشد اقتصادی این ایالت در بین دیگر استان های آلمان است. کلان‌شهر فرانکفورت (Frankfurt) – یکی از شهرهای بدونِ خواب اروپا – در این استان قرار دارد.

ایالت زاکسن-آنهالت (Sachsen-Anhalt)

هشتمین ایالت آلمان از لحاظ مساحت است. شهر ماگدبورگ پایتخت این ایالت است. این ایالت تا قبل از سال ۱۹۹۰ بخشی از آلمان شرقی به حساب می‌آمد.

ایالت راینلاند-فالتس (Rheinland-Pfalz)

در غرب آلمان است. پایتخت این ایالت شهر ماینتس است. این ایالت به‌اندازه‌ای در صادرات و اقتصاد کشور آلمان درخشیده است که در صدر ایالات تجاری و درآمدزای این کشور قرار گرفته است.

ایالت زاکسن (Sachsen)

در شرق آلمان است و از شرق با لهستان مرز مشترک دارد. شهر درسدن مرکز این ایالت است. کارخانه |VW Phaeton در درسدن، و بسیاری از تامین کنندگان قطعات، صنعت خودرو یکی از ستون های صنعت خودرو سازی زاکسن هستند.

 

ایالت تورینگن (Thüringen)

در مرکز آلمان واقع است و شهر ارفورت پایتخت این ایالت است. این ایالت خود به هفده بخش تقسیم‌بندی می‌شود. تورینگن همچنین خانه بسیاری از مفاخر فرهنگی و علمی آلمان و دنیا است. مفاخر و چهره‌هایی مانند:
فردریش نیچه (Friedrich Wilhelm Nietzsche)
کارل مارکس (Karl Marx)
یوهان ولفگانگ گوته (Johann Wolfgang von Goethe)
فردریش شیلر (Friedrich Schiller)
فردریش هِگِل (Georg Wilhelm Friedrich Hegel)
تورینگن از نظر علمی-فرهنگی یکی از برترین استان های آلمان است که تنوع فرهنگی و ملیتی بالایی هم دارد.

ایالت شلسویگ-هولشتاین ( Schleswig-Holstein)

واقع در شمال آلمان است. مرکز این ایالت شهر کیل است. نزدیکی به دانمارک باعث شده تا فرهنگ مردم این استان شبیه مردم دانمارک باشد. این استان %۱۰۰ انرژی مورد نیاز خود را از منابع انرژی تجدیدپذیر مانند باد و خورشید تامین می‌کند.

ایالت زارلند (Saarland)

یک ایالت کوچک در جنوب غربی آلمان واقع است. زاربروکن پایتخت این ایالت است. این ایالت با فرانسه مرز مشترک دارد. این ایالت در بخش های مهندسی و علم مواد، انفورماتیک و هوش مصنوعی به درآمدهای بالایی رسید؛ همچنین میتوان به موسسات پژوهشی بزرگی چون مکس-پلانک و فراوین هوفر که پیوسته شعبه های جدیدی در ایالت تاسیس میکند اشاره کرد.

ایالت برمن (Bremen)

تنها از دو شهر برمن و برمرهافن تشکیل شده است. مرکز این ایالت شهر برمن است. شهر برمن در دو سمت رودخانه وزر در شمال غربی آلمان واقع است. معروفیت شهر برمن به دلیل ارتباطات و تجارت‌های دریایی است.

دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ قدیمی‌ترین دانشگاه دولتی آلمان و از جمله قوی‌ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی در کل اروپا می‌باشد که در سال ۱۳۸۶ میلادی، تأسیس شد. دانشگاه هایدلبرگ دانشگاهی است که محدوده وسیعی از موضوعات از علوم انسانی تا پزشکی را در برگرفته و در ایالت بادن وورتمبرگ قرار دارد. موفقیت دانشگاه در آغاز به‌کار و داشتن رنکینگ بین‌المللی، شهرت عالی دانشگاه هایدلبرگ را اثبات کرده، و آن را سزاوار داشتن نقش رهبری در انجمن‌های علمی نموده است. فلسفه، الهیات، حقوق و پزشکی اولین رشته‌های این دانشگاه بودند. از سال ۱۹۰۱ میلادی، به دلیل موفقیت‌های چشمگیر در فیزیک، شیمی، پزشکی، ادبیات و فقه، ۱۱ دانش آموخته دانشگاه هایدلبرگ موفق به دریافت جایزه نوبل شدند. امروزه این دانشگاه دارای ۱۲ دانشکده، و بالغ بر۳۰،۰۰۰ دانشجو می‌باشد.

دانشگاه هایدلبرگ از چهار پردیس اصلی تشکیل شده است. دو پردیس علوم انسانی و هنر عمدتا در قسمت قدیمی شهر واقع شده اند. پردیس علوم پزشکی و علوم طبیعی در نوینهایمر قرار دارد و پردیس علوم اجتماعی در حومه برگهایم واقع شده است. این دانشگاه دوازده دانشکده دارد که حدود صد رشته را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهند. هایدلبرگ تمرکز خود را برروی تحقیقات در حوزه روانپزشکی مدرن، تاثیرات روانی داروها، روانپزشکی وراثت، فیزیک محیطی و جامعه‌شناسی مدرن قرار داده است. یک سوم فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری این دانشگاه از دانشجویان بین‌المللی هستند.

تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ چه مزایایی دارد؟

مهم‌ترین مزیت تحصیل در این دانشگاه، امکان اخذ بورسیه تحصیلی است. همچنین آینده شغلی افرادی که از دانشگاه هایدلبرگ فارغ‌التحصیل می‌شوند کاملا تضمین شده است.

یکی از دیگر از مزایای بسیار خوب تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ، امکان کار دانشجویی همزمان با تحصیل است. شما می‌توانید ۲۰ ساعت در هفته را به کار دانشجویی در خود دانشگاه بپردازید. شما می‌توانید از طریق همین کار دانشجویی، کلیه هزینه‌های دوران تحصیل خود را تامین کنید. همچنین می‌توانید از برخی بورسیه‌های تحصیلی ویژه در آلمان استفاده کرده و هزینه‌های خود را چندین برابر کاهش دهید.

امکانات ورزشی، تفریحی و آموزشی موجود در دانشگاه هایدلبرگ

دانشگاه هایدلبرگ آلمان به‌‌طور فعال در پروژه‌های علمی و تحقیقاتی متعددی در سطح بین الملل شرکت می‌کند. این دانشگاه با بیش از ۲۷ دانشگاه جامع و بزرگ همکاری داشته است. دانشجویان این دانشگاه فرصت شرکت در انواع فستیوال‌های فیلم و موسیقی را خواهند داشت.

کتابخانه دانشگاه

کتابخانه دانشگاه هایدلبرگ آلمان جزو بهترین کتابخانه‌های این کشور محسوب می‌شود. در این کتابخانه نسخه‌های خطی گران‌بها و نفیس از کشورهای مختلف جهان نگهداری می‌شود. این کتابخانه در سال در حدود ۲،۲۷۰،۰۰۰ بازدید کننده دارد که نشان‌دهنده اهمیت و بزرگی آن می‌باشد.

کالج دانشگاه هایدلبرگ

روش پذیرفتن دانشجو در آلمان اینگونه است که دانشجویان بین‌المللی در خواست‌کننده باید ابتدای امر یک پیش‌ترم مقدماتی را در کالج‌ها و مدرسه‌ها سپری کنند و بعد از آماده‌سازی آن‌ها برای ورود به دانشگاه‌ها مانند یاد‌دهی زبان و دیگر دوره‌های تخصصی راه ورود به دانشگاه را هموار می‌کنند. دوره Studienkolleg اجباری است و باید سپری شود. در کالج هایدلبرگ دوره‌های G- Course، M-Course، S-Course، T-Course، W-Course ارائه می‌شوند. دانشجویان پس از سپری کردن این دوره باید آزمون ورود به دانشگاه را هم شرکت کنند و در صورت قبولی پذیرش می‌شوند. برای برنامه‌های محدودیت پذیرش ، ۸ تا ۱۰ درصد از همه مکان‌ها در اختیار دانشجویان بین‌المللی است. اگر تعداد متقاضیان بیش از تعداد مکان‌های موجود در دانشگاه باشد، دانشگاه روش انتخاب داخلی خود را برای موضوع مربوطه اجرا می‌کند. متقاضیان بین‌المللی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا / EEA با صلاحیت ورود به دانشگاه خارجی (به عنوان مثال دیپلم دبیرستان، Attestat ، Maturità ، و غیره) باید یک درخواست برای پذیرش به طور مستقیم به دانشگاه هایدلبرگ برای هر موضوع تحصیل شده در سطح کارشناسی یا با یک نتیجه‌گیری ارسال کنند.

ددلاین و آخرین مهلت ثبت نام در کالج هایدلبرگ

زمان ثبت‌نام درخواست‌کنندگان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا و متقاضیان دارای شرایط ورود به کالج دانشگاه هایدلبرگ از ۱۵ مه تا ۳۱ جولای تعیین شده است.

زمان ثبت‌نام درخواست‌کنندگان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا بدون محدودیت در پذیرش یا آزمون ورودی از ۱۵ مه تا ۳۱ جولای تعیین شده است.

زمان ثبت‌نام درخواست‌کنندگان بین‌المللی که دارای محدودیت پذیرش محلی هستند از ۱ژوئن تا ۲ جولای تعیین شده است

زمان ثبت‌نام درخواست‌کنندگان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا افراد با شرکت در آزمون ورودی ۱۵ مه تا ۲ جولای است.

توجه داشته باشید اگر آخرین مهلت در این محدوه‌ها به روزهای تعطیل و یا شنبه و یکشنبه منتهی شود تاریخ آن تمدید نخواهد شد. عملا اگر ثبت نام خود را به روزهای آخر این محدوده زمانی بیندازید و به تعطیلی آخر هفته بخورد تمدید نمی‌شود و فرصت را از دست می‌دهید.

رنکینگ دانشگاه روپرشت کارلز هایدلبرگ آلمان

اولین دانشگاه آلمان برای سومین بار متوالی در سال ۲۰۱۶ بر اساس رتبه‌بندی شانگهای(مشترک با دانشگاه مونیخ)
رتبه سوم در آلمان در سال تحصیلی ۲۰۱۷/۲۰۱۶، بر اساس رتبه‌بندی QS
رتبه ۱۲ در بین دانشگاه‌های اروپا
در بین ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا
رتبه ۷۲ در سطح بین‌المللی

دانشکده‌های دانشگاه هایدلبرگ آلمان

الهیات

حقوق

دانشکده پزشکی هایدلبرگ

دانشکده پزشکی مانهایم

فلسفه

زبان‌های مدرن

اقتصاد و علوم اجتماعی

مطالعات رفتاری و تربیتی

علوم ریاضی و کامپیوتر

فیزیک و اخترشناسی

علوم زیستی

شیمی و زمین شناسی

مدارک تحصیلی مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه هایدلبرگ آلمان

در حالی که ممکن است چند مورد ویژه برای رشته‌ها و دوره‌های تحصیلی خاص وجود داشته باشند، شرایط کلی پذیرش در دانشگاه هایدلبرگ عبارتند از:
متقاضیانی که یک سال تحصیلی یعنی حداقل ۳۰ واحد درسی را در دانشگاه های معتبر گذرانده اند، می توانند مستقیماً وارد دانشگاه شوند.
داشتن مدرک دیپلم (برای کالج، معدل دیپلم بالای ۱۵) یا مدرک دانشگاهی معتبر (حداقل دو نیمسال تحصیلی یا ۳۰ واحد) به همراه ترجمه رسمی آن
برای تحصیلات تکمیلی در کلیه رشته‌ها، پایان‌نامه تحصیلات (حداقل ۴ سال) از دانشگاهی معتبر و مدرک BA لازم است.
به غیر از دانشجویانی که حداقل ۳۰ واحد درسی در کشورهای دیگر و در دانشگاه‌ های معتبر گذرانده اند و مستقیماً می‌توانند وارد دانشگاه شوند، در سال ۲۰۲۲ شرایط پذیرش برای عموم دانشجویان یکسان است. از جمله مدارک مورد نیاز این دانشگاه برای ارائه پذیرش می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود:
بیمه درمانی: اثبات بیمه درمانی
برای پذیرش در دوره‌های دکترا، دانشجویان باید یک استاد راهنما پیدا کنند که مایل باشد از پیشنهاد تحقیقاتی آنها پشتیبانی کند.
مدارک دیپلم با معدل بالاتر از ۱۵ یا ارائه مدرک دانشگاهی معتبر مبنی بر گذراندن دو نیمسال تحصیلی که معادل حداقل ۳۰ واحد درسی باشد.
ترجمه به آلمانی مدارک تحصیلی
گواهی سلامت پزشکی مبنی بر عدم ابتلا به بیماری‌های مسری مانند ایدز
گواهی تمکن مالی مبنی بر توانایی دانشجو یا والدین وی بر پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی در آلمان
CV
پرداخت هزینه بررسی مدارک یا همان application fee و ارائه رسید
شرایط زبان آلمانی یا انگلیسی مورد نیاز
زبان آموزشی در اکثر دوره های تحصیلی در دانشگاه هایدلبرگ، زبان آلمانی است. بنابراین، یکی از الزامات برای ورود به دانشگاه برای بیش تر دانشجویان خارجی، آزمون زبان آلمانی (DSH) است. در دانشگاه هایدلبرگ، آزمون DSH معمولاً در اواخر سپتامبر و اواخر مارس انجام شده و متشکل از دو بخش، کتبی و شفاهی می‌باشد. در روز امتحان باید مبلغ ۵۰ یورو به صندوق پرداخت شود.
نمره تافل به صورت کتبی ۵۷۰
نمره تافل به صورت کامپیوتری ۲۳۰
نمره تافل به صورت اینترنتی ۸۰
نمره آیلتس بالاتر از ۶/۵
گواهی CAE
گواهی زبان انگلیسی Zentrales Sprachlabor با نمره حداقل «خوب –good»
داشتن مدرک DSH حداقل سطح ۲
آزمون‌های تحصیل در آلمان (مهارت زبان): DSH سطح ۲، گواهینامه گوته ۲، Testdaf (TDN 4 یا بالاتر)، گواهی Telc Deutsch C1 Hochschule.
اسناد پشتیبان: انگیزه نامه، رزومه، نتیجه TestAS (برای برنامه‌های انتخاب شده در سطح تحصیلات تکمیلی).
عدم توانایی در تأمین نیازهای زبان آلمانی مشکلی است که با گذراندن دوره‌های مقدماتی زبان در دانشگاه هایدلبرگ قابل حل است. این دانشگاه همچنین دارای یک مدرسه تابستانی بین المللی است که دوره‌های ۴ هفته‌ای زبان آلمانی را در سطوح مختلف ارائه می‌دهد.

ددلاین اپلای در دانشگاه هایدلبرگ آلمان

سال تحصیلی در دانشگاه هایدلبرگ به دو ترم زیر تقسیم می‌شود:

ترم زمستان (۱ اکتبر تا ۳۱ مارس)

ترم تابستان (۱ آوریل تا ۳۰ سپتامبر)

مهلت‌های درخواست پذیرش عبارتند از:

برای دوره کارشناسی، شرایط پذیرش باید قبل از ۱۵ ژوئیه (زمستان) و ۱۵ ژانویه (تابستان) ارسال شوند.

برای دوره کارشناسی ارشد و پژوهشی، مهلت برنامه پذیرش متفاوت است (باید به سایت دانشگاه مراجعه شود.)

برای دوره‌های دندانپزشکی، داروسازی و پزشکی، آخرین مهلت ۱۵ ژوئیه است.

وضعیت مسکن و خوابگاه‌های دانشگاه هایدلبرگ آلمان

دانشگاه هایدلبرگ حدود ۳۶۰۰۰ دانشجو وجود دارند که نیازمند خوابگاه می‌باشند. با احتساب ورودی‌های جدید، که حدود ۷۰۰۰ نفر هستند، داشتن خوابگاه مبحثی بسیار چالش برانگیز می‌باشد. در ابتدای ترم زمستان فقط حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ اتاق خالی می‌شوند، که در ترم تابستان این تعداد حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ نفر است. این بدین معنی است که متأسفانه فقط حدود ۱۳% از دانشجویان می‌توانند در خوابگاه‌ها سکونت کنند.

خوابگاه هایلبرون: تعداد ۴۴۵ اتاق و آپارتمان در هایلبرون برای دانشجویان وجود دارد. این بدین معنی است که تنها ۱۱% از دانشجویان می‌توانند در Hall of residence  اتاق داشته باشند. در ابتدای هر ترم حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ اتاق خالی می‌شوند، اما تعداد درخواست‌ها دوبرابر است. اقامت در Hall of residence بسته به نوع اتاق و امکانات مبلغی حدود ۱۹۳ تا ۳۱۵ یورو در ماه هزینه دربردارد جزئیات دو نمونه از خوابگاه‌‍های هایلبرون:

ماکس پلانک: محل سکونت نزدیک به دانشگاه است. ۲۲۵ واحد اجاره‌ای، با اتاق‌هایی حدود ۱۸ مترمربع با نرخ اجاره ماهیانه بین ۲۹۷ تا ۳۱۵ یورو می‌باشد. دارای امکاناتی همچون تلویزیون، تلفن، اینترنت و دارای امکانات برای معلولین است.

جاده کندی: محل سکونت نزدیک دانشگاه است. ۷۲ واحد اجاره ای دارای اتاق‌های ۳، ۴ و ۵ نفره با اندازه ۹/۴ تا ۱۹/۳ مترمربع و نرخ اجاره ماهیانه ۱۷۰/۵۰ تا ۲۵۲/۵۰ یورو می باشد. دارای امکاناتی چون تلویزیون، تلفن، اینترنت فضای پارکینگ است.

هر دو از امکانات حمل و نقل برخوردار هستند.

Hall of residence در Bad Mergentheim: دارای ۳۵ اتاق درمجموع، که تمام اتاق‌ها دارای تلویزیون و اتصال اینترنت هستند. هزینه اجاره ماهیانه بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ یورو است.

Hall of residence در Neckarstadt quarter: مخصوص دانشجویان پزشکی، دارای ۱۲۹ اتاق مجهز به تلفن، تلویزیون و اینترنت، با اجاره ماهیانه بین ۳۱۵ تا ۳۶۳ یورو است.

علاوه بر این انجمن دانشجویی خوابگاه‌های ضروری را در آغاز ترم زمستانی (از ابتدای سپتامبر تا اواسط نوامبر) فراهم می‌کند.

هزینه آپارتمان خصوصی برای یک آپارتمان تک اتاقه در هایدلبرگ حدود ۴۵۰ یورو در ماه برآورد شده است. در نتیجه زندگی در حومه شهر و استفاده از بلیط حمل و نقل مقرون به صرفه‌تر است.

علاوه بر خوابگاه‌ها، دانشگاه دارای مهمان‌سرا، اقامتگاه برای محققان بین‌المللی و آپارتمان برای مهمانان می‌باشد.

هزینه تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ

برای تحصیل در دانشگاه هایدلبرگ هزینه ای معادل ۱۵۰۰ یورو تحت عنوان هزینه یا شهریه ثابت، پرداخت می‌شود. این مبلغ در ابتدای هرترم هنگام ثبت‌نام مجدد دریافت می‌شود یا باید به عنوان بخشی از دوره پرداخت شود.

بورسیه‌های تحصیلی و کمک مالی دانشگاه هایدلبرگ آلمان

در حال حاضر، دانشگاه هیچ بورسیه یا برنامه کمک مالی به دانشجویان ارائه نمی‌دهد. در حالی که دانشجویان بین المللی هزینه زندگی و تحصیل خود را متحمل می‌شوند، می‌توانند برای بورسیه‌های ارائه شده توسط سرویس تبادل علمی دانشگاهی (DAAD) و سایر سازمان‌های آلمان درخواست دهند.

برخی از این برنامه‌های بورس تحصیلی عبارتند از:

DeutschlandStipendum: به دانشجویان بین المللی با عملکرد بالا و با تحصیل در دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در یک دانشگاه آلمان ارائه می‌شود. بورس تحصیلی از طریق مشارکت دولت فدرال و حامیان مالی خصوصی ارائه خواهد شد. دریافت کنندگان ماهیانه ۳۳۰ دلار کمک هزینه دریافت می‌کنند.

بورس تحصیلی رئیس آلمان: ۵۰ بورسیه تحصیلی به ارزش ۲۱۷۰ یورو، ۲۴۷۰ یورو و ۲۷۷۰ یورو به دانشجویان هند، برزیل، ایالات متحده آمریکا، چین و روسیه اعطاء می‌شود.

بورس تحصیلی KAAD: به دانشجویان آفریقا، آسیا، خاورمیانه یا آمریکای لاتین اعطاء می‌شود. به دریافت کنندگان یک مقدار چشمگیری معافیت از شهریه تعلق می‌گیرد که هر ساله مبلغ آن متفاوت است.

جدا از این موارد، این موسسه به دانشجویان بین المللی توصیه می‌کند که از طریق سازمان‌های کشورهای خود بورسیه بگیرند. ناگفته نماند، فارغ التحصیلان دانشگاه (اعم از داخلی و بین المللی)، می‌توانند سالانه بین ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار یورو حقوق بگیرند. دانشجویان می‌توانند بیش از ۲۰ ساعت در هفته در پردیس این دانشگاه مشغول به کار شوند تا هزینه‌های خود را تأمین کنند.

مشاهیر دانشگاه هایدلبرگ

بسیاری از علم های جهان مدیون دانشمندانی است که در این دانشگاه تحصیل کرده اند. نام بسیاری از فارغ التحصیلان این دانشگاه در میان برندگان جوایز نوبل دیده می شود. دانشمندانی که در این دانشگاه تحصیل کرده اند در سراسر جهان بسیار معروفند که برخی از آن ها ار در زیر نام برده‌ایم.

پیوس دوم: از ۱۴۵۸ تا ۱۴۶۴ میلادی یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود.

گئورگ ویلهلم فریدریش هگل: فیلسوف بزرگ آلمانی و یکی از پدیدآورندگان نظریه ایده آلیسم آلمانی بود.

دمیتری مندلیف: دانشمند پایه گذار جدول تناوبی عناصر یا جدول مندلیف

ماکس وبر : جامعه‌شناس و استاد اقتصاد سیاسی و سیاست مدار

آرنولد جی توینبی: تاریخ‌دان انگلیسی و وزیراامور خارجه در طول جنگ جهانی اول

آلفرد وگنر: دانشمند زمین‌شناس و هواشناس یا ژئوفیزیکدان آلمانی که نظریه جابه‌جایی قاره‌ها را را بیان کرد.

دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ یک موسسه آموزشی عمومی است که در سال ۱۸۶۸در مونیخ تاسیس شد. شهر مونیخ پایتخت ایالت باواریا سومین شهر بزرگ آلمان شناخته می‌شود. این شهر عموما در میان ده شهر برتر توریستی دنیا قرار می‌گیرد. در سال ۲۰۱۹، دانشگاه فنی مونیخ توانست عنوان “دانشگاه برتر” را برای سومین بار کسب کند. هم‌چنین چندین سال پی در پی عنوان “دانشگاه تعالی آلمان” را به دست آورد. اسم این مرکز آموزشی در میان دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارد و محققان و دانش آموختگان آن توانسته‌اند برنده جایزه نوبل و برنده جایزه لایب نیتس بشوند. این دانشگاه‌ در زمینه‌های فنی همچون مهندسی از شهرت و اعتبار خاصی برخوردار است.

دانشگاه فنی مونیخ با بسیاری از دانشگاه‌های مشهور از جمله استنفورد، کرنل و جورجیا تک همکاری نزدیکی دارد. و دارای مراکز تحقیقاتی از جمله مرکز مونیخ برای فناوری در جامعه والترشاتکی انستیتو برای مطالعه علوم کشاورزی، فناوری نانومواد و مواد می‌باشد. دانشگاه فنی مونیخ دارای سه دانشکده در ایالت بایرن آلمان است که در مکان‌های مختلف تاسیس شده‌اند. مانند: مرکز شهر مونیخ، گارچینگ و واین اشتفان. بیشتر دانشجویان در پردیس گارچینگ ثبت نام می‌کنند که در شمال مونیخ واقع شده است، و بخش علوم طبیعی و فناوری این دانشگاه را در خود جای داده است.
طبق آمار حدود ۹۷درصد دانشجویان این دانشگاه به فاصله یکسال پس از تحصیلشان کار خواهند داشت.

دانشکده‌ها

ریاضیات
فیزیک
علم شیمی

انفورماتیک

دانشکده مدیریت

مهندسی مکانیک

هوافضا و ژئودزی

دانشکده حکومت

مهندسی عمران ، جغرافیایی و مهندسی محیط زیست
معماری

دانشکده علوم زندگی

مهندسی برق و کامپیوتر

دانشکده پزشکی
علوم ورزشی و بهداشت
دانشکده آموزش

مراکز تحقیقات دانشگاه

از آن جا که این دانشگاه بر اساس تحقیقات فعالیت می کند، مراکز تحقیقات آن عبارتند از:

مرکز فناوری مونیخ در جامعه (MCTS)
موسسه علوم داده مونیخ (MDSI)

دانشکده

مهندسی مونیخ (MSE)
مهندسی زیستی مونیخ (MSB)
رباتیک و هوش ماشین مونیخ (MSRM)

موسسه مطالعات پیشرفته  TUM (TUM-IAS

کالج مقدماتی

برخی از گواهینامه‌های بین‌المللی پایان تحصیل به طور مستقیم به شما حق تحصیل در آلمان را نمی‌دهد. سپس شما این فرصت را دارید که از طریق کالج مقدماتی واجد شرایط یک دوره تحصیلی معمولی شوید
با داشتن برخی گواهینامه‌های پایان تحصیل از کشورهای دیگر، می‌توانید تحصیل در این کشورها را شروع کنید، اما در آلمان نه. کالج‌های آمادگی به دانشجویان آینده نگر با این مدارک آمادگی حرفه‌ای و زبانی را برای تحصیل در دانشگاه های آلمان ارائه می‌دهند.
امتحان نهایی در کالج مقدماتی به اصطلاح آزمون ارزیابی است که به شما امکان دسترسی به دوره تحصیلی در آلمان را می‌دهد. آماده شدن برای آزمون ارزیابی در یک کالج مقدماتی دو ترم طول می‌کشد.

به موقع دریابید که آیا مدارک شما (به عنوان مثال گواهی پایان تحصیلات) برای پذیرش مستقیم دانشگاه در آلمان کافی است یا خیر. اگر واجد شرایط تحصیل در دانشگاهی در کشور خود هستید اما در آلمان نیستید، می‌توانید از طریق کالج مقدماتی واجد شرایط تحصیل در آلمان باشید. در برخی از کشورها نیز باید در آزمون ورودی دانشگاه قبول شوید یا قبلاً یک سال تحصیل کرده‌اید.

باید مدرکی دال بر مهارت‌های زبان آلمانی خود در سطح B2ارائه دهید.
سپس آزمون ورودی کالج مقدماتی دوباره بررسی می‌کند که آیا مهارت‌های زبانی شما برای کالج مقدماتی کافی است یا خیر
هنگام درخواست برای Studienkolleg، هیچ مدرک پیش آزمونی از uni-assist مورد نیاز نیست.

مقررات خاص برای متقاضیان از کشور ایران

شما از طریق tumonline درخواست می‌دهید.
متقاضیان از ایران با گواهی پایان تحصیلات متوسطه که پس از ژوئن ۲۰۱۹ به دست آمده است، باید از (ZAST) اداره تشخیص گواهی اطلاعیه دهند. فقط در صورتی می توانیم درخواست شما را بیشتر پردازش کنیم که این اعلان تا پایان دوره درخواست برای کالج مقدماتی در دسترس باشد. اگر تاییدیه به موقع در دسترس نباشد، فقط می‌توانید برای ترم بعدی مجددا درخواست دهید.
باید در کنکور قبول شده باشید
در صورتی که شرایط پذیرش را داشته باشید و مدارک شما با موفقیت بررسی شده باشد، از طریق ایمیل و پست پذیرش در آزمون ورودی کالج مقدماتی را دریافت خواهید کرد.
همچنین به شما اطلاع داده می‌شود که در کدام دوره تخصصی تعیین شده‌اید.

دوره‌ها

بسته به دوره‌ای که می‌خواهید بعد از کالج مقدماتی درخواست دهید، به یکی از سه دوره اصلی تقسیم می‌شوید:
T: برای دروس فنی و ریاضی – علمی
M: برای دوره‌های پزشکی و زیستی یا ورزشی
W: برای دوره‌های اقتصاد
G: برای دروس علوم انسانی و اجتماعی
در صورت عدم قبولی در کنکور، حداکثر دو آزمون تکراری امکان پذیر است. در صورت عدم امکان شرکت در آزمون و عدم لغو اشتراک به موقع از طریق ایمیل با ذکر شماره متقاضی، آزمون ناموفق تلقی می‌شود.
برای قبولی در دوره T ، M-course یا W-course ، باید در آزمون ریاضی نیز قبول شوید.
شما درخواست ثبت‌نام را ارسال می‌کنید و هزینه ترم را پرداخت می‌کنید
در صورت قبولی در آزمون ورودی، می‌توانید دوره خود را از کالج مقدماتی شروع کنید.
پس از دریافت پذیرش، درخواست ثبت نام را در حساب TUMonline خود خواهید دید. آن را دانلود کنید، امضا کنید و به همراه مدارک برای ثبت نام حضوری یا از طریق پست به TUM ارسال کنید. در حساب TUMonline خود همچنین می‌توانید ببینید که هنوز چه مدارکی را باید برای ثبت نام ارسال کنید.

به عنوان یک شرکت‌کننده در کالج مقدماتی، شما فقط هزینه‌های اتحادیه دانشجویی را پرداخت می‌کنید.
به محض اینکه شما، درخواست ثبت نام را امضا و ارسال کردید، تمام مدارک را برای ثبت نام ارسال کردید، هزینه ترم رزرو شده را پرداخت کردید، شما در TUM ثبت نام خواهید کرد. در طول دوره تحصیلی خود در کالج مقدماتی، به طور منظم به عنوان دانشجو در TUM ثبت نام می‌کنید.
سپس کالج مقدماتی را تکمیل می‌کنید و بعد از دو ترم شما در آزمون سنجش شرکت می‌کنید. اگر این آزمون را بگذرانید، مدرک تحصیلی تحصیلات عالی مرتبط با موضوع برای آلمان دارید – و می‌توانید برای مدرک لیسانس مورد نظر خود درخواست دهید.

پس از کالج مقدماتی – درخواست برای مدرک لیسانس

اگر می‌خواهید پس از کالج مقدماتی برای مدرک لیسانس درخواست دهید، از طریق TUMonline در طول دوره‌های درخواست عادی درخواست دهید.
درخواست برای Studienkolleg یک درخواست برای مدرک لیسانس نیست. اگر می‌خواهید بعد از کالج مقدماتی در TUM تحصیل کنید، باید دوباره از طریق TUMonline درخواست دهید و تمام مدارک مورد نیاز را به موقع آپلود کنید. همچنین باید از طریق uni-assist اقدام کنید و مدارک تایید شده خود را از طریق پست به uni-assist ارسال کنید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش:

 • مدرک قبولی دانشگاه (برای مقطع لیسانس)
 • مدرک لیسانس برای مقطع ارشد
 • ریزنمرات آخرین مقطع تحصیلی
 • رزومه
 • انگیزه‌نامه
 • گواهی تمکن مالی
 • توصیه‌نامه
 • نمرات آزمون زبان انگلیسی برای پذیرش دوره‌های انگلیسی زبان

 • تافل

اینترنتی ۸۸

کامپیوتری ۲۳۴

برگه‌ای ۶۰۵

 • آیلتس ۶٫۵
 • نمرات آزمون‌های آلمانی

 • تست‌داف نمره چهار در هربخش
 •  سطح دوم DSH
 • حداقل گواهی C1گوته
 •   گواهیOSD C2

ددلاین‌ها

زمستان ا اکتبر تا ۳۱ مارس
تابستان ۱ آپریل تا ۳۰سپتامبر

رتبه‌بندی و افتخارات دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ براساس تعداد مدیران ارشد اقتصاد آلمان و تعداد اعضای هیئت مدیره (DAX)، در رتبه هفتم در سال ۲۰۱۸ قرار گرفت. همچنین در سال ۲۰۱۹،دانشگاه فنی مونیخ در رتبه یازدهم قرار گرفت. دانشگاه فنی مونیخ در علم کامپیوتر مقام سوم و هم‌چنین در مهندسی برق مقام سوم را کسب کرد.

طبق گزارش حقوق و دستمزد (Stepstone) برای فارغ‌التحصیلان ۲۰۱۷، فارغ‌التحصیلان دانشگاه فنی مونیخ، در مقایسه با فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها، بیشترین درصد حقوق را برای شروع در فناوری اطلاعات در آلمان کسب می‌کنند.

طبق رتبه‌بندی جهانی QS در سال ۲۰۲۱، دانشگاه فنی مونیخ در رتبه ۵۰ جهانی قرار دارد. در “فیزیک و نجوم” این دانشگاه به جایگاه هفدهم در جهان و یکم در آلمان دست یافته است. در حالی که در رشته “مهندسی برق” این دانشگاه در میان دانشگاه‌های جهان در رتبه ۲۰ قرار دارد که بالاترین رتبه در بین دانشگاه‌های آلمان است.

دانشگاه فنی مونیخ در میان ۵۰ دانشگاه برتر جهان در ۱۱ زمینه موضوعی قرار گرفته است. در رتبه‌بندی دانشگاه جهانی تایمز در سال ۲۰۲۱ در چهل و یکمین رتبه در سراسر جهان و دومین رتبه در سراسر کشور قرارگرفته است.

در بخش موضوعی “مهندسی و فناوری”، داتشگاه فنی مونیخ در رتبه ۲۴ جهانی و یکم در آلمان قرار گرفته است. و در “علوم کامپیوتر” این دانشگاه رتبه ۱۴ جهانی و یکم در آلمان را کسب کرده است. دانشگاه فنی مونیخ در ۴ حوزه موضوعی در میان ۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد. در رتبه‌بندی اشتغال‌زایی دانشگاه جهانی ۲۰۱۹ دانشگاه مونیخ رتبه ۱۲ را به خود اختصاص داده است. این دانشگاه در رتبه‌بندی نوآورانه‌ترین دانشگاه رویترز در سال ۲۰۱۷ در رتبه ۴ قرار گرفت. در نوامبر ۲۰۱۸ دانشگاه مونیخ را به عنوان دهمین متخصص در جهان در زمینه سرطان لوزالمعده شناخته‌اند.

وضعیت خوابگاه و اسکان

Halls of residence

بیشتر سالن‌های اقامت دانشجویان توسط اتحادیه دانشجویی دانشگاه فنی مونیخ (Studentenwerk Mknchen) اداره می‌شود. همچنین سالن‌هایی وجود دارد که توسط سازمان‌های اجتماعی و خصوصی اداره می‌شود. خود دانشگاه هیچ سالن اقامتی ندارد.

خوابگاه خصوصی

اتاق، آپارتمان، تخت مشترک:

بیشتر دانشجویان و کارمندان TUM محل اقامت خود را به صورت خصوصی می‌یابند. بسیاری از آن‌ها با انتخاب یک آپارتمان مشترک (که به زبان آلمانی به عنوان WG شناخته می‌شود) دوستانی را برای زندگی خود رقم زده‌اند.

مهمانخانه

این دانشگاه می‌تواند تعداد محدودی از آپارتمان را به محققان بین المللی ارائه دهد.

دستاوردها و افتخارات دانشگاه فنی مونیخ

دانشگاه فنی مونیخ قادر بوده میزبان پنج استاد هومبولت باشد.
دانشجویان در دانشگاه فنی مونیخ در سطح بین‌المللی شناخته شده‌اند و دانشگاه ۱۸جایزه لایب نیتس از سال ۱۹۸۷به فارغ‌التحصیلان خود اعطا کرده است.
دانشگاه فنی مونیخ دارای بیش از ۴۰۰ ساختمان در سه محوطه دانشگاه در ایالت بایرن است: مونیخ، گارچینگ، و واین اشتفان. این موسسه آموزشی به ۱۳ بخش طرح ریزی شده است، و هم‌چنین دارای یک پارک المپیک و یک بیمارستان مجهز در محیط دانشگاه است.
در سال ۲۰۰۲ دانشکده‌ای را در سنگاپور افتتاح کرد به نام انستیتوی علم و فناوری آلمان و آن را با نام (TUM Asia) نام‌گذاری کرد. این دانشکده مدرک کارشناسی ارشد و برنامه‌های آموزشی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهد.
در سال ۲۰۰۶ دانشگاه، استراتژی جدیدی را آغاز کرد و خود را به عنوان “دانشگاه کارآفرین” معرفی کرد.
توسط کمک‌های دانشگاه فنی مونیخ بیش از ۸۰۰ شرکت نوپا توسط دانشجویان و کارکنان موسسه توسعه یافته است.
برای سومین بار متوالی، دانشگاه فنی مونیخ عنوان “دانشگاه تعالی” را در ژوئیه ۲۰۱۹ به دست آورد. این باعث می‌شود این دانشگاه تنها دانشگاه فنی باشد که به طور مداوم در رقابت‌ها جایزه کسب کرده و در بین دولت‌های فدرال و ایالت موفق بوده است.

وبسایت دانشگاه: https://www.tum.de/en/