سیستم حمل و نقل آلمان

سیستم حمل و نقل عمومی در کشور آلمان فوق‌العاده قوی است. این سیستم طوری است که به خوبی تمامی ارتباط بین مناطق مختلف داخل شهرهای بزرگ، ارتباط بین شهرهای بزرگ با یکدیگر و همین طور ارتباط شهرها با شهرستان‌های کوچک را امکان پذیر می‌کند.

شهرهای بزرگ آلمان در مقایسه با شهرهای کوچکتر آن، سیستم حمل نقل گسترده‌تر و متنوع‌تری دارند. اما حتی در کوچکترین شهرهای این کشور هم حداقل سیستم اتوبوسرانی به طور مرتب به ارائه خدمات به مسافران می‌پردازد. وسایل حمل و نقل عمومی در آلمان برنامه‌ی حرکت بسیار دقیق و منظمی دارند که از وبسایت‌های مربوطه قابل مشاهده است.

شهرهای بزرگ آلمان چهار نوع سیستم مجزا برای حمل و نقل عمومی دارند. سریعترین سیستم حمل و نقل در آلمان که بیش از همه‌ی دیگر سیستم‌ها نیز مورد توجه و استفاده قرار می‌گیرد، حمل و نقل سریع نام دارد که شامل پنج نوع سیستم یو-باهن است که مراکز شهرها را پوشش می‌دهد و سیزده نوع سیستم اس-باهن که در داخل شهرهای بزرگ به صورت زیرزمینی و در مناطق اطراف شهرها و فضاهای برون شهری و همچنین در مناطق روستایی به صورت روی زمین است.

از آنجایی که اتوبوس‌ها در طول شب نیز به ارائه خدمات می‌پردازند، برای جابه‌جایی در شب عالی هستند. اتوبوس‌ها در مقایسه با تاکسی‌ها بسیار ارزانتر‌ند و مانند تاکسی‌ها در طول شب نیز موجودند، اما قطعا به سرعت و یا راحتی تاکسی‌ها نیستند. از سوی دیگر استرابنباهن یا ترَملاین نسبت به اتوبوس‌ها ظرفیت بیشتری دارند، سریعتر از اتوبوس‌ها هستند اما از آنجایی که مسیر مخصوص به خود را دارند و فقط در همان مسیر حرکت می‌کنند، انعطاف کمتری نسبت به اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها دارند.

سیستم حمل و نقل یو-باهن یا مترو

سیستم یو-باهن که که اغلب فضاهای شهری در کشور آلمان از آن برخوردار هستند، محبوب‌ترین سیستم حمل و نقل درون شهری کشور آلمان است. خطوط این سیستم حمل و نقل خیلی منظم و سازماندهی شده هستند. برنامه حرکت حدوداً بین هر ۵ تا ۱۵ دقیقه یکبار می‌باشد. در دسترس بودن قطار در مترو های آلمان رابطه مستقیمی با تقاضا در زمان های مشخص دارد؛ یعنی در ساعات ابتدایی و انتهایی روز که تعداد مسافرین زیاد است، طبیعتا قطارهای بیشتری نسبت به میانه روز در دسترس هستند. امروزه فقط چهار شهر در آلمان دارای این سیستم حمل و نقل هستند. برلین، هامبورگ، مونیخ و نورنبرگ

برنامه زمانی: در روزهای هفته بیشتر قطارهای زیرزمینی حرکت خود را از ساعت ۴ صبح آغاز میکنند  تا ساعت ۱ بامداد روز بعد در حرکت خواهند بود. در طول روز هر پنج دقیقه یکبار و در طول شب هر ۱۰ دقیقه یکبار در حرکت خواهند بود. آخرهفته ها ۲۴ ساعته و هر ده دقیقه یکبار در روز و هر ۱۵ دقیقه یکبار در شب فعال هستند.

سیستم حمل و نقل اس-باهن یا خط راه آهن برون شهری

در واقع یک سیستم راه آهن است که حرکت خود را از بین ترافیک مرکز شهر آغاز کرده و به سمت خارج شهر و همینطور شهرهای کوچک اطراف می‌رود. این سیستم حمل و نقلی در شهرهای بزرگی مانند برلین، هامبورگ، مونیخ، محدوده فرانکفورت و ماینز و وایزبیدن، اشتوتگارد، محدوده کلن و دوسلدورف و روهر، نورنبرگ، درسدن، لیپزیگهال، محدوده ماینهایم و هایدلبرگ و کارلسروهه، ماگدبورگ و همچنین روستوک مشغول به سرویس‌دهی به مسافران هستند. هر ۲۰- ۳۰ دقیقه یکبار حرکت می‎کنند. کلان شهرها در آلمان، مانند شهرهای برلین و مونیخ که شهرهای بزرگی هستند، یک سیستم ریلی از قطارهای حاشیه شهری دارند. قطارهای برقی در برلین دارای ۱۵ خط و شبکه ریلی ۳۳۰ کیلومتری و حدود ۱۷۰ ایستگاه می‌باشد

برنامه زمانی: در روزهای هفته اولین قطار برقی حرکت خود را از ساعت ۴:۳۰ شروع می‌کند و آخرین قطار ساعت ۱:۳۰ روز بعد خواهد بود. برمبنای ساعات پیک ترافیک حرکت، قطارها هر ۵دقیقه، ۱۰ دقیقه و ۲۰ دقیقه یکبار در طول روز خواهد بود. این قطارها آخر هفته ۲۴ ساعت شبانه روز فعالیت دارند.

شهرهایی که در آلمان خطوط S-Bahn دارند

Berlin-Brandenburg Magdeburg Rhein-Neckar*

*Ludwigshafen, Mannheim, Heidelberg, Kaiserslautern, Karlsruhe

Bremen/Niedersachsen Mitteldeutschland** Nordrhein-Westfalen

**Leipzig, Halle (Saale), Zwickau

Dresden Munich (München) Rhein-Ruhr (Düsseldorf)

Hamburg Nuremberg (Nürnberg) Cologne (Köln), Bonn

Hanover Rhein-Main*** Rostock

Stuttgart

***Frankfurt am Main, Darmstadt, Wiesbaden, Mainz, Offenbach am Main

سیستم اتوبوسرانی

هر چه شهر بزرگتر باشد، تعداد سیستم‌های اتوبوسرانی فعال در آن شهر بیشتر می‌شود. سیستم اتوبوسرانی در آلمان در طول شب‌ها نیز فعال است. اما شهرهای کوچکتر این کشور عموماً تحت نظارت سیستم راه آهن آلمان هستند. اتوبوس‌های شبانه با حرف H شناسایی می‌شوند.

استرابنباهن یا ترامباهن یا تراموا

اغلب شهرهای آلمان به خصوص شهرهای واقع در نواحی شرقی این کشور دارای این سیستم حمل و نقل شهری هستند. تراموا در برخی از شهرهای بزرگ آلمان در مرکز شهر حتی به زیر زمین هم می‌رود تا از ترافیک مناطق پرتردد به دور باشد. روزها هر ده دقیقه و شبها هر ۳۰ دقیقه یکبار حرکت میکنند. نکته بااهمیت این است که ۲۴ ساعته درحال فعالیت هستند.

استاتباهن (قطار سبک)

این سیستم حمل و نقل عمومی شبیه به یو-باهن یا همان مترو است اما عموماً در حومه و نواحی خارج شهری و البته بر خلاف یو-باهن بر روی زمین کار می‌کند. بعضی از شهرهای بزرگ آلمان این سیستم حمل و نقل

را هم در کنار دیگر سیستم‌های حمل و نقل شهری خود دارند. این قطارها هر ۱۰- ۲۰ دقیقه یکبار حرکت می‌کنند.

 

خطوط ریل سبک

ترکیبی از کابین‌های تراموای ویژه و معمولی استفاده می‌کند. این تراموا از تونل‌های زیرزمینی و ایستگاه‌های متعدد استفاده می‌کنند تا حجم ترافیک را کاهش دهد و سرعت سیستم حمل و نقل را نیز افزایش دهد.

درشهرهایی مانند ماین، اشتوتگارت، فرانکفورت، دوسلدرورف که سیستم یو-باهن وجود ندارد، گزینه‌ای عالی برای سفر است.

حمل و نقل بین شهری با هواپیما

ایرلاین‌های داخلی آلمان پروازهای خود را به صورت روزانه و منظم انجام می‌دهند و فرودگاه‌ها درتمام شهرهای بزرگ فعال هستند. هواپیمایی لوفت هازا(هواپیمایی ملی آلمان)، هواپیمایی جرمن وینگز، هواپیمایی یورو وینگز، هواپیمایی ایر برلین، هواپیمایی جرمنیا از هواپیمایی‌های آلمان هستند. مهم‌ترین فرودگاه‌های بین‌المللی آلمان: تگل وشونفلد، فرانکفورت، هامبورگ، مونیخ، کلن و…

دوچرخه سواری

بعد از انواع قطار بیشترین وسیله‌ای که درآلمان استفاده می‌شود دوچرخه است. فرهنگ دوچرخه سواری در این کشور نهادینه شده و مردم انواع دوچرخه‌ها را سوار می‌شوند. ایستگاه‌های کرایه دوچرخه در انواع شهرها وجود دارند. ورود دوچرخه به واگن های علامت‌گذاری شده در ترام ها و قطارها درصورتی که فضای مجاز داشته باشند مجاز میباشد. در شرایط یکسان اولویت با افراد دارای کالسکه و ویلچر می‌باشد.

کشتی

درشهرهایی مثل هامبورگ کشتی هم جزو وسایل نقلیه پرطرفدار است.

خودرو کرایه‌ای، اسکوتر برقی، موتور اسکوتر کرایه‌ای و تاکسی از انواع دیگر حمل و نقل در آلمان هستند.

خرید بلیط

با خرید بلیت می‌توانید به تمامی سرویس‌های مختلف حمل و نقل عمومی دسترسی داشته باشید: یعنی به قطارهای اس-باهن، متروهای یو-باهن، اتوبوس‌ها، ترامواها و حتی قایق‌های مسافربری.

بليط قطار شهري يا مترو در انواع مختلف وجود دارد و در هر ايالت قيمت خود رادارد. معمولا ارزانترين آن براي مسيرهاي كوتاه و يكسره است كه كمتر از ٢يورو قيمت دارد وليكن بر حسب استفاده‌تان بايد بليط مناسب شرايط خود را انتخاب كنيد. مثلا اگر هر روز بايد سر كار يا دانشگاه برويد ميتوانيد بليط‌هاي ماهانه را تهيه كنيد. يا اگر در يك هفته بطور مداوم كار داريد از بليط‌هاي هفتگي استفاده كنيد..

بلیط ها از طریق دستگاه خرید اتوماتیک بلیط در ایستگاه‌های قطار قابل تهیه میباشد. در اتوبوس ها میتوانید مبلغ را به راننده پرداخت نمایید و در ترام ها امکان تهیه بلیط داخل ماشین نیز وجود دارد. هر شخصی که بدون بلیط از سیسیتم حمل و نقل عمومی استفاده نماید مشمول جریمه ۶۰ یورویی خواهد شد

معمولا كل وسايل عمومي شبكه حمل و نقل شهر را با همان بليط ميتوانيد استفاده نماييد

.اگر دانشجو، دانش آموز و … باشيد، معمولا مشمول تخفيفاتي مي‌شويد

اگر دوچرخه‌هاي كرايه اي را استفاده مي‌كنيد، معمولا نيم ساعت اول آن رايگان است

اجاره اسكوتر و ماشين‌هاي مشاركتي متغير است و معمولا از دقيقه اي ٢٠ سنت مي‌باشد

درست است كه در ورودي هيچكدام از وسايل نقليه عمومي بليطها را چك نمي‌كنند ولي حتما بليط تهيه كنيد. چون:هم غير اخلاقي،غير قانوني است و هم در صورتي‌‍كه بر حسب اتفاق، مسئول كنترل بليط از شما بليط بخواهد و نداشته باشيد جرايم سنگيني در انتظارتان است

انواع بلیط

بلیط دانشجویی

بلیط ساعتی

بلیط های یک مسیره

بلیط های یک روزه

بلیط های گروهی

بلیط هایی برای مسیر های طولانی

بلیط های گروهی منطقه ای

بلیط های آخر هفته

بلیط های یک روز گروهی

بلیط قطار سریع السیر

بلیط آخر هفته

بلیط منطقه‌ای

بلیط قطار شب

آشنایی با خدمات اتوبوس‌ها و ترن‌ها برای معلولین

افراد معلول، مسافران دارای ویلچر، افراد کم بینا یا نابینا، کلیه افرادی که درطول سفر نیاز به پشتیبانی با حمل و نقل عمومی دارند، می‌توانند از خدمات رایگان همراهی و اسکورت انجمن حمل و نقل برلین استفاده نمایند. برای این کار باید حتما ثبت نام قبلی و بلیت داشته باشند.

چه کسانی می‌توانند از خدمات همراه استفاده نمایند؟

سالمندان، افراد دارای ویلچر، نابینایان و کم بینایان، معلولان، ناشنوایان، مسافران کم تحرک، افراد به شدت ناامن و هرکسی که برای استفاده از اتوبوس یا قطار نیاز به همراهی داشته باشد.

این سرویس از ۷ صبح تا ۱۰ شب فعال می‌باشد. برای استفاده از این سرویس باید در بازه زمانی یک هفته تا یک روز قبل درخواستتان را ثبت نمایید. بعد از ثبت درخواست مسئول مربوطه در زمان مشخص درب منزل شما منتظرتان خواهد بود. لازم به ذکر است که این سرویس کاملا رایگان می‌باشد.